İlköğretim Haftası ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                   İLKÖĞRETİM HAFTASI

   Ülkemizde her sene Eylül ayının üçüncü haftası İlköğretim Haftası olarak kutlanır. İlköğretim Haftası kutlamalarının amacı tüm öğrencilere eğitimin ve okulun önemini kavratmak ve okula yeni başlayan öğrencilerin uyum sürecini kolaylaştırmaktır. İlköğretim, ülkemizde her çocuk için bir zorunluluktur. Bir insanın temel eğitimini alarak kendisini geleceğe daha iyi hazırlaması aynı zamanda bir zarurettir.

   Hem kişilerin hem de toplum veya devletlerin kalkınmasında en büyük role sahip olan husus eğitimdir. Eğitimin önem gördüğü toplumlar daima gelişir ve geleceğe iyi nesiller kazandırır. Eğitimin ve okulun önemi özellikle temek eğitim olarak kabul ettiğimiz ilköğretim sürecinde daha baskındır. İlkokul seviyesindeki çocuklar yoğrulmaya hazır bir hamur gibidir. Bilgiye ve öğrenmeye açtır. Bu yaşlarda verilen eğitim çok etkili olmaktadır. Eğitim bilimlerinde ''kritik dönem'' adı verilen bir dönem vardır. Kritik dönem, insanların herhangi bir bilgiyi almaya en hazır olduğu dönem demektir. İşte bir çocuğun genel bilgi ve ahlak eğitimi alabilmesi için ilköğretim yılları kritik dönemdir. Atalarımız bu durumu ''Ağaç yaşken eğilir.'' sözü ile ifade etmişlerdir. Çocuk yaşlarda verilen eğitim daha etkili ve daha kalıcıdır.

   Ülkemizdeki kız veya erkek, her çocuğunun ilköğretim eğitimi alması için gereken tedbirleri almalıyız. Özellikle içinde bulunduğumuz 21. yüzyılda dahi, kız çocuklarını okutmamakta direnen bazı veliler bulunmaktadır. Gerekirse komisyonlar kurulup ve velilerle tek tek görüşülmelidir.

   İlkokul, çocuğun ikinci evi, ilkokul öğretmeni ise ikinci anne veya babasıdır. Çocuğunu öğretmenlere teslim eden veliler, artık onun emin ellerde olduğunun ve istendiği gibi yetiştirileceğinin farkındadır. Çocuk ilk başlarda anne ve babasından ayrılmasının sıkıntısını çekse de çok kısa sürede okula, arkadaşlarına ve öğretmenine uyum sağlayacak ve okuldan büyük bir haz alacaktır.

2 yorum

her şey için çok teşekkürler çok yardımcı oldu :)

çok kısa bir deneme uzata bilir misiniz

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.