İslam Dini ile İlgili Kompozisyon

                                                              İslam Dini

   İslam dini, Allah'ın son peygamber olan Hz. Muhammed'e Kuran aracılığı ile indirdiği son ilahi dindir. İslam'ı oluşturan emir ve yasaklar, peygamberimize vahiy meleği Cebrail tarafından getirilmiş ve kalbine ilham edilmiştir. İslam, öncesinde gelen tüm dinlerin tamamlayıcısı niteliğindedir. Onun kılavuzu olan Kuran'da her şey ayrıntıları ile açıklanmıştır. İslam ne sadece bir ibadetler dini ne de sadece ahlak dinidir. İkisinin harmanlanması ile var olmuştur.

   İslam dinine göre Allah'a yapılması gereken türlü ibadetler bulunmaktadır. Bunların başında namaz, oruç, hac, zekat gibi ibadetler gelir. Ancak Allah'ın emrettiği bütün ibadetlerin yerine getirilmesi bile Allah'ın hoşnutluğunu kazanmaya veya cennete girmeyi hak kazanmaya yetmez. İslam dini her şeyden önce ahlak dinidir. Bu dine tabi olanların gerek ibadetlerini yerine getirmesi gerekse de son derece ahlaklı bir yaşam sürmesi gerekir. İslam dini her türlü kötülüğü, fenalığı ve çirkinliği yasaklamıştır. Yalan söylemek, zina yapmak, hırsızlık yapmak, dedikodu yapmak, küfretmek, insanlara işkence yapmak veya onları öldürmek, gereksiz yere savaş çıkarmak gibi kötü işlerin tamamı yasak ve büyük bir günah sayılmıştır. Bunun yanında büyüklere saygı, küçüklere karşı sevgi ve merhamet, anne-baba hakkının gözetilmesi, yetim ve öksüzlerin korunması, adaletin sağlanması, doğruluk ve dürüstlük yolunda devam edilmesi ve daha birçok erdem de emredilmiştir. İslam dininin gerçek manada yaşandığı bir toplumun tüm insanları huzurlu olur. Hiçbiri açlık veya sefaletle boğuşmaz. Savaşlar, katliamlar, çocuk ölümleri yaşanmaz. İslam dinini en güzel şekilde yaşayan peygamberimiz, biz Müslümanların en büyük ve en güzel örneğidir. Onun yaptıklarına sünnet deriz ve her birimiz onun sünneti doğrultusunda hareket etmeye çalışırız, çalışmalıyız.

   Günümüzde İslam'ın yanlış anlaşılması ve yaşanması, aynı zamanda İslam fobisinin yaygınlaştırma çalışmalar dinimizin yanlış anlaşılmasına sebep olmaktadır. Sözde İslam dinini arkasına alırmış gibi davranarak dünyanın her bir yanında insanlara işkence yapan, sivilleri, çocukları, bebekleri acımadan öldüren ve kadınları pazarlarda satan bazı terör örgütleri, İslam'a karşı büyük ön yargılarda bulunulmasına sebep olmuştur. Kuran'dan önce herhangi bir insanın bir Müslümanla karşılaşması durumunda, onun dinimizi kabul etmesi gerçekten zordur. Çünkü bu din gerçekten çok yanlış anlaşılmış ve algılarda kötü izlenimler bırakmıştır. Bunun tek sebebi de İslam dinini kendine hedef edinen kötü insanlardır.

İlginizi Çekebilir

7 Yorum

avatar

çk guzel oluss

avatar

Uzun kısa degil ki

avatar

Güzel açıklanmış hersey ellerinize sağlık

avatar

kısa değil ki

avatar

guzel lemus ellerine saglik

avatar

VALLA ÇOK GÜZEL OLMUŞ ÇOK İŞİME YARADI

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *