Kompozisyon Örnekleri

Kompozisyon örnekleri bir çok farklı örneği ile incelemeye çalıştık. Bir çok farklı farklı içeriklere sahip kompozisyon bulunmakta. Bunları inceleyerek hoşunuza giden bir tanesini yazabilirsiniz. 4. 5. 6. 7. 8. sınıf kompozisyon örnekleri de konu içerisinde bulunmaktadır. Değerli kompozisyon.org ziyaretçileri, sizler için birbirinden güzel kompozisyonlar derlemeye çalıştık. Bir kompozisyonun nasıl yazılması gerektiği ile ilgili yeterince bilgisi olmayanlar için farklı konularda kısa ve uzun kompozisyon örnekleri sunduk. Hemen altta ‘’Kitap’’ konulu bir kompozisyon yer almaktadır. Onun altında ise liste halinde sıralanmış çeşitli kompozisyon örnekleri göreceksiniz. İstediğiniz kompozisyon örneğine tıklayarak onu inceleyebilirsiniz.

Hazır Kompozisyon Örnekleri


Kompozisyon örnekleri kısa olmalıdır. İnsanı sıkıntıya sokmayan rahat yazılan ve yazıldığı gibi de okuması anlaması kolay olan içerikler olması oldukça önemlidir. Bu belirttiğim şartlar olduktan sonra hazır kompozisyon örnekleri öğrenciler için vazgeçilmez olur. Bizde kompozisyon.org sitesi olarak sizlere bunu sunmaya çalıştık. Yapmanız gereken kompozisyon yazıları arasından hoşunuza gideni seçip yazmak olmalıdır.1 - KİTAP KONULU KOMPOZİSYON


                                                     SIĞINAĞIMIZ KİTAPLAR

Kitap; en şiddetli fırtınalarda sığınabileceğimiz güvenli bir liman, en kederli günlerimizde elimizden tutacak bir dosttur. Sadece kederli günlerimizde mi? Elbette ki hayır! Sevinçli anlarımızın da dostudur onlar.

    Bir kitapla olduğumuz kadar, hiçbir insanla içli dışlı olamayız o kadar. Satır satırız işleriz onu yüreğimize; ama satır aralarına dalmayı da ihmal etmeyiz. Kimi zaman kederli bir anne oluruz onlarda kimi zaman emektar bir baba… Kimi zaman elinden şeker alınmış çocuk; yahut aşkına ihanet edilmiş genç bir kız… Her şey oluruz. Bayılırız, ayılırız; ölürüz, diriliriz. Başka diyarları gezeriz onunla. En sarp yokuşlardan tırmanır, bir kuş gibi süzülürüz uçurumlardan ovalara. Kimi zaman karlı dağlarda geziniriz kimi zaman susuz çöllerde. Hayatı görürüz onlarda; acıyı, kederi, heyecanı ve mutluluğu. Boş zaman eğlencesi değildir onlar. Aksine, en dolu anların bile vazgeçilmezi, bilgi kaynağı, umut kıvılcımıdır. Bize faydaları saymakla bitmez. Kitaplar, bizleri toplumların aranan adamı yapar, hayata hazırlar, en derin acıların üstesinden nasıl gelebileceğimiz anlatır ve her zaman yanımızda yer alır.

    Bir insan kitap okumanın heyecanını yaşamamışsa hiç yaşamamış demektir. Onu tadına varamamışsa, hiçbir şey tatmamış demektir. Kitaplar vazgeçilmezimiz olmalıdır. Her an, her saniye yanı başımızda olmalıdır.

                                                                     -SON-


2- ANNE SEVGİSİ İLE İLGİLİ KOMPOZİSYON ÖRNEĞİ


                                                 GÖKTEN BİR MELEK İNDİ

Hangimiz ‘’melek’’ olarak görmeyiz ki annemizi! O, bizim en büyük varlık kaynağımız, eşimiz, dostumuz, sırdaşımızdır. Onsuz bir hayatı salise kadar düşünmek bile hepimize acı verir.

Allah, onun kalbine bambaşka bir sevgi indirmiştir. Evlat sevgisi... Ancak evlatların da kalbi boş değildir bu meleğe karşı. Bizler de annelerimize bambaşka bir duygu ile bağlıyızdır. Onun yanında olmak, onunla konuşmak, dertlerimizi ona anlatmak bizi ziyadesiyle memnun ve mutlu eder. Ondan ayrı kaldığımızda onu çok özler, kendisi ile geçirdiğimiz günleri zihnimizde yad ederiz.

Her anne, çocuğu için bir melektir. Saf, temiz, sevgi dolu bir melek... Üzerimizde onca emeği olan annelerimizi, ölünceye dek çok sevmeli, onların bizi mutlu ettiği gibi, bizler de onları mutlu etmek için çaba göstermeliyiz.

                                                                     -SON-


3- CÖMERTLİK HAKKINDA KOMPOZİSYON


                                    NE VERİRSEN ELİNLE, O GELİR SENİNLE

Günlük yaşantımızda, insanlarla sürekli iç içeyiz. İstesek de istemesek de zaman zaman birbirimize muhtaç olabiliyoruz. Bu ihtiyaçlarımız bazen zaruri, bazen de keyfe keder olmaktadır.

Cömertlik, sahip olduğumuz herhangi bir şeyi, diğer insanlarla paylaşma güdüsüdür. Şayet elimizdekini ihtiyacı olan birilerine de verebiliyorsak, bu, bizim cömert olduğumuzu gösteriyor. Tam tersi ise cimrilik olarak adlandırılmaktadır ki ne örf ve adetlerimizde ne de dinimizde cimriliğin yeri yoktur.


Cömert insanlar, sahip olduklarını başkalarıyla paylaştığında, bir şeyler kaybetmiş olmaz. Aksine gerek insanların gerekse de Allah’ın takdirini kazanmış olur. Atalarımız, ‘’Ne verirsen elinle, o gelir seninle!’’ diyerek, cömertliğin fazlası ile yararlı olduğunu anlatmaya çalışmışlardır.

                                                                     -SON-4- DOĞA SEVGİSİ KONULU KOMPOZİSYON


                                                       YAŞAM KAYNAĞIMIZ

Biz insanların; hayvanların, bitkilerin yaşam sürdüğü; canlı ve cansız varlıkların oluşturduğu alana doğa adı verilir. Günlük yaşantımızda doğa denince aklımıza, yaşadığımız kentlerin dışında kalan; dağlardan, bayırlardan, ormanlardan, yaylalardan oluşan alan gelmektedir.

Doğa, bir anlamda varoluş kaynağımızdır; zira doğa yok olursa, şüphesiz ki biz insanlar da kısa sürede yok olmaya mahkum kalacağız. Doğayı sevmek, onunla iç içe yaşamak çok önemlidir. Doğayı korumak, orada bulunan bitkilerin ve hayvanların devamlılığını sağlamak, bir nevi kendi yaşamımızı idame ettirmeye çalışmaktır.

Doğa, bizi yaratanın bize sunduğu en güzel nimetlerden biridir. Onu korumAları, onunla iç içe yaşamalı ve ondaki tüm güzel nimetlerden yararlanmalıyız.

                                                                     -SON-


5- SPORUN FAYDALARI HAKKINDA KOMPOZİSYON ÖRNEĞİ


                             SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR

Vücudumuzu daha sağlam hale getirmek, erken yaşlanmayı önlemek ve daha sağlıklı, daha uzun yaşamak için yaptığımız tüm fiziki etkinlik veya egzersizlere spor adı verilir. Sporun, sayılamayacak kadar çok yararı bulunmaktadır.

Düzenli bir şekilde spor yapan insanların hem daha sağlıklı hem de daha mutlu ve huzurlu olduğu gözlenmiştir. Yılların tecrübeleri ile konuşan atalarımız ‘’İşlemeyen demir pas tutar.’’ Diyerek, aynı zamanda spor yapmanın, diğer bir deyişle hareket etmenin faydalarından bahsetmiştir. Evet, spor yapmayan insan pas tutar, yani bir süre sonra vücudu işlev göremez hale gelir, çeşitli hastalıklara yakalanır.

Sporu bir yaşam tarzı haline getirmeli, bedenimizi mutlaka eğitmeliyiz. Şayet huzurlu, stressiz bir yaşama sahip olmak istiyorsak, beynimizi de yeterince çalıştırmak istiyorsak spordan asla vazgeçmemeliyiz.

                                                                     -SON-


6- KİTAP OKUMANIN YARARLARI ÜZERİNE KOMPOZİSYON


                                                              EN İYİ DOST

Kitaplar; kimi zaman bize en iyi dost, en iyi yoldaş ve en iyi sırdaştır. Onlardan öğrendiğimizi, herhangi bir insandan öğrenmek gerçekten çok zordur. Kitap okumanın o kadar muazzam faydaları vardır ki bunlar saymakla bitmez.

Kitap okumayı alışkanlık haline getirmiş bir insanın penceresi geniş olur. Olayları her yönü ile ele alabilir, geniş düşünebilir ve insanları çok daha rahat bir şekilde anlayabilir, kişilikleri analiz edebilir. Aynı zamanda diksiyonu daha düzgün, hitabeti daha kuvvetli olur. Hangi insanla ne şekilde konuşacağını, onu nasıl ikna edebileceğini iyi kavrar.

Geniş bir dünya görüşüne sahip olmak, daha güzel konuşmak, topluluklarda aranan ve kendisine danışılan kişi olmak istiyorsak düzenli olarak kitap okumalı ve kendimizi sürekli geliştirmeliyiz.

                                                                     -SON-


KISA KOMPOZİSYON ÖRNEKLERİ

1 - Beklentilerimiz Hakkında Kompozisyon
2 - Depresyon Konulu Kompozisyon
3 - Hayal Kırıklığı Kompozisyon
4 - Zorla Güzellik Olmaz
5 - Merhamet Konulu Kompozisyon
6 - Zaman Her Şeyin İlacıdır
7 - Zahmetsiz Rahmet Olmaz
8 - Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer
9- Kaygı ile İlgili Kompozisyon
10 - Merak Konulu Kompozisyon

UZUN KOMPOZİSYON ÖRNEKLERİ

1 - Anneler Günü Hakkında Kompozisyon
2 - Engelliler Konulu Kompozisyon
3 - Adalet
4 - Allah Sevgisi
5 - Alışkanlıklarımız
6 - Barış
7 - Bağnazlık
8 - Bağımsızlık
9 - Baba Sevgisi
10 - Bayrak Sevgisi
11 - Batılılaşma
12 - Başarısızlık
13 - Cesaret
14 - Besmelenin Önemi
15 - Bencillik
16 - Bayram
17 - Çevre Temizliği
18 - Çaresizlik
19 - Çalışkan Olmak
20 - Çalışmanın Önemi
21 - Cinayet
22 - Deprem
23 - Dedikodu
24 - İnsanlarla Dalga Geçmek
25 - Çocukluk
26 - Hurafeler
27 - Hediyeleşmenin Önemi
28 - Eğitimin Önemi
29 - İşsizlik Sorunu
30 - İlkbahar Mevsimi

ATASÖZLERİ KOMPOZİSYONLARI

1 - Zararın neresinden dönersen kardır kompozisyon örneği
2 - Yuvarlanan taş yosun tutmaz kompozisyonu
3 - Yuvayı yapan dişi kuştur kompozisyon örnekleri
4 - Damlaya damlaya göl olur kompozisyon
5 - Ne ekersen onu biçersin

BELİRLİ GÜNLER VE HAFTALAR KOMPOZİSYON ÖRNEKLERİ

1 - Etik Günü Hakkında Kompozisyon
2 - Dünya Kitap Günü
3 - Turizm Haftası
4 - Kutlu Doğum Haftası
5 - Ahilik Kültürü Haftası

   Sevgili site ziyaretçileri; yukarıda yer alan kompozisyon örnekleri işinizi görmüyorsa, bu sayfanın altında yer alan yorum bölümünden bildirirseniz, istediğiniz yönde kompozisyonlar yazabiliriz. Siz sadece isteyin, hangi konuda istiyorsanız, o konuda kompozisyon yazalım sizin için. Sitemizde yer alan kompozisyon örnekleri bunlardan ibaret değildir. Kategorilerimizi inceleyerek çok daha fazla kompozisyon örneğine ulaşabilirsiniz.

Konu hakkında yapılan aramalar

en güzel kompozisyon örnekleri, kompozisyon örnekleri lise, basit kompozisyon örnekleri, atasözü ile ilgili kompozisyon örnekleri, kompozisyon konuları, ilkokul kompozisyon örnekleri, kompozisyon nasıl yazılır örnek, kompozisyon konuları lise, kompozisyon konu başlıkları gibi aramalar en çok yapılan aramalar arasındadır. Sizler de yukarı da ki kompozisyon örneklerini inceleyerek ödevinizi rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

45 Yorum

avatar

Atatürk ile yok

avatar
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
avatar

bu ne lan

avatar

keşke olsaydı

avatar

İşçi bayramı

avatar

ÖĞRETMENLERİN ÖNEMİ

avatar

müslümanlık

avatar

Merhaba. Daha önce Müslümanlık, yani İslam dini üzerine bir kompozisyon yazmıştık. Aşağıdaki linki kullanarak kompozisyona ulaşabilirsiniz.
https://www.kompozisyon.org/2015/06/islam-dini-ile-ilgili-kompozisyon.html

avatar

Öğretmen sevgisi ve öğretmenlerin önemi konulu kompozisyona şu linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.kompozisyon.org/2015/07/ogretmen-sevgisi-ile-ilgili-kompozisyon.html

avatar

Burada:
https://www.kompozisyon.org/2015/03/ataturk-ile-ilgili-kompozisyon.html

avatar

İstediğim şey yok burda benim konum şu :bana rastgele bir bebek verin soyu yetenekleri ,eğilimlerine becerileri ne olursa olsun ondan istediğim şeyi yaratırım

avatar

Yine de emeğinize sağlık...

avatar

Arkadaşlar Atatürk olmasımı lazım

avatar

Ne alaka 1 yıldır bakıyorum hiç böyle kötü site görmemiştim

avatar

Ben de anlamadım knk

avatar

Güzel bir site

avatar

biraz az konu var

avatar

Halkla ilişkiler ile ilgili kompozisyon yazma

avatar

Çok güzel olmuş emeğinize sağlık

avatar

LA FONTEN ORMAN MAHKEMESINDE OZET LUTFEN ACIIIIIIIIIL

avatar

LA FONTEN ORMAN MAHKEMESINDE OZET ACIIIIIIIIIIIL LUTFEN

avatar

Konular biraz daha az gibi ama güzel olmuş emeğinize sağlık benim işime yaradı.

avatar

Bence iyi

avatar

Ageybfaha kısa yapın Liv

avatar

"İstanbul'un Fethi panorama 1453" ile ilgili bir kompozisyon örneği verir misiniz? Çok acill!!

avatar

Abi bu nedir kısa dedik

avatar

bence iyi bir site yardım etti kötü yorum yapanlar boş yapmayın

avatar

Bende beğendim güzel
avatar

Çok teşekkürler

avatar

Kompozisyon örneği çok az

avatar

Yine de yardım etmeye çalışmışlar. Ayrıca o kadar hakaret etmek yerine hayal gücünüzü kullanmanızı tavsiye ederim

avatar

Şehirde yaşamanın avantajları ile kompozisyon verirmisiniz lütfen çok acil

avatar

Sorumluluk ve özgüven kompozisyonu yok.

avatar

"Yürümeye devam et, yol insanı terbiye eder." Sözü hakkında kompozisyon yazabilir misiniz lütfen acil.

avatar

tarihten ibret almayan tarihe ibret olur konusu acil

avatar

Hiç beğenmedim

avatar

BANA YARDIM ETTİ AMA AZ

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *