Korku ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
KORKU

Korku, insanların önündeki en büyük engellerden birisidir. İnsanın başarılarını engelleyen, girişim ruhunu öldüren, acizliğini ortaya seren en kötü duygu... Korku; yapacağımız herhangi bir işin neticelerinin kötü olacağını, bize zarar vereceğini düşünmemize ve bu düşünce ile o işe hiç girişmememize sebep olur. Korkusu olan insan asla risk alamaz. Büyük zaferlerin ise risk alınmadan kazanılmayacağını herkes bilir.

Bir insan gerçekten güzel işler başarmak istiyorsa, her şeyden önce korkularının üstesinden gelmelidir. Korkunun üstesinden gelmenin tek yolu da onların üstüne gitmektir; yani korktuğumuz şey ile yüzleşmektir. Örneğin karanlıktan korkan bir çocuğun karanlık korkusunu, onu sürekli ışıklı ortamlarda bulundurarak gideremezsiniz. Aksine; onu karanlık ortamlarda bulundurarak o korkudan arındırabilirsiniz. Elbette bu demek değildir ki çocuk tek başına saatlerce karanlıkta kalacak. Örneğin bir anne, karanlık korkusu olan çocuğu ile birlikte önce ışıkları söndürülmüş, mum ile aydınlatılmış bir ortamda zaman geçirebilir. Çocuk bu duruma alıştıktan sonra, tüm aile ışıkları tamamen söndürüp oyunlar oynayabilir. Yavaş yavaş kişi sayısı azaltılır. Çocuk tamamen alışınca da oyun süsü verilerek tek başına karanlık odada bırakılabilir.

Korkularımızı yenersek daha kararlı, daha azimli ve daha başarılı insanlar olabiliriz. Korkunun ecele faydası yoktur. Ne yaparsak yapalım, bazı şeyleri değiştiremeyiz. Bu yüzden korkularımız bize korku vermemeli. Onların üzerine üzerine giderek onları yok etmeliyiz.

3 yorum

Öğretmen bana kızdı ne biçim Bi kompozisyon diye LÜTFEN BİRAZ DAHA UZUN VE BİRAZ DAHA ANLAMLI YAZIN 🙏 LÜTFENNNN

hocan iyi bir hoca değil o zaman

Denemenin girişi ve sonucunda verilen bilgiler mükemmel ,fakat gelişme bölümünde verilen örnek olması gerekenden çok daha uzun tutulmuş. Bir-iki cümleyle de örnekler verilebilirdi.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.