Mevlana Haftası Konulu Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                              Mevlana Haftası

  Türkiye'de 2-9 Aralık tarihlerini kapsayan hafta Mevlana Haftası olarak kutlanmaktadır. Horasan'dan dünyanın çeşitli yerlerine göçtükten sonra Anadolu'ya gelip Konya'yı mekan edinen Mevlana'nın, Türk tarihi ve tasavvuf edebiyatı açısından önemi büyüktür.

   Mevlana, hoşgörü ve insan sevgisinin en iyi örneğidir. Hayatının her safhasında insana değer vermiş, hiç kimsenin gönlünü kırmamaya özen göstermiştir. Bıraktığı eserler yüzlerce yıl geçmesine rağmen hala en çok okunan eserler arasındadır. İslamiyete edebiyat ile yaklaşmış, onun güzelliklerini çeşitli şekillerde ortaya çıkarmıştır. Söylediği özlü sözler, belki yüz binlerce insana kılavuzluk yapmıştır. Mevlana tam bir hoşgörü insanıdır. İnsanları olduğu gibi kabul etmeyi ve insanların olduğu gibi görünmesine tavsiye etmiştir. Sadece Allah tarafından yaratılmış olmalarının bile, onları sevmek için yeterli bir sebep olduğunu vurgulamıştır. Mevlevi tarikatının kurucusu ve birçok tarikatın da ilham kaynağı olmuştur. Konya'da bulunan türbesi her sene binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

   Mevlana Haftası, onun düşüncelerini dile getirmek ve yaşatmak, Mevlana'yı anmak için farklı etkinliklerle geçirilir. Onu anlamak, insan sevgisini anlamaktır. Onu yaşatmak hoşgörüyü yaşatmaktır. Onun yolundan gitmek, doğruluk yolunda ilerlemek demektir. Bize düşen görev böylesine önemli bir şahsiyetin değerli fikirlerini olabildiğince yaşatmaktır.

1 yorum:

wğleşsmeldm güzelmiş

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.