Milli Sınırlar İçinde Vatan Bir Bütündür Bölünemez Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Atatürk’ün Milli Sınırlar İçinde Vatan Bir Bütündür Bölünemez sözü ile ilgili kompozisyon.


   Milli sınırlar içinde vatanı oluşturan tüm parçalar bir bütündür parçalanamaz sözü ile anlatılmak istenen şey, bir halkın geçmişten beri sahip olduğu toprakların kutsal olduğu ve kimseye verilmemesi gerektiği anlatılmaktadır. Gerekirse bu uğurda savaşılır, ölünür ama düşmanların toprakları işgal edilmesi kabul edilemez.

   Özellikle Birinci Dünya Savaşı sonrasında, itilaf devletlerinin bu topraklar üzerinde birçok hesabı ve hayali vardı. Örneğin Doğu Anadoluyu da içine alan büyük bir Ermeni devleti kurulmak isteniyordu. Ancak Mustafa Kemal Atatürk, vatanın tek bir karış toprağından bile vazgeçilmemesi gerektiğini ve bunun için mücadele etmeye, savaşmaya devam edileceğini anlatıyordu. Bu mücadelede tüm halk sorumluluk almalıydı. Topraklarını zaten kutsal sayan, onu namusu gibi gören Anadolu halkı da bu düşünceyi benimsemiş ve kanı pahasına da olsa tek karış toprağını düşmanlara bırakmama gayretini göstermiştir. Çünkü onlar biliyordu ki taviz tavizi doğururdu. eğer bir karış topraklarından vazgeçecek olsalardı, düşmanlar hep daha fazlasını isteyeceklerdi.

   Bu ülke, doğusuyla, batısıyla; kuzeyiyle, güneyiyle bir bütündür. Türkiye cumhuriyetidir. Onun bölünmesi ve başka devletlerin eline bırakılması düşünülemez. Hangi ırktan veya dinden olursa olsun, bu kutsal topraklar için bütün atalarımız mücadele göstermiş ve çoğu şehit veya gazi olmuştur. Bu toprakları korumak da hepimize düşer.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.