Ruh Sağlığı ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
RUH SAĞLIĞI

     Ruh sağlığı, kişinin düşünce ve duygu işleyişinde herhangi bir aksaklığın bulunmaması hali olarak tanımlanabilir. İnsanlar için ruh sağlığının önemi çok büyüktür; zira ruh sağlığı yerinde olmayan kişiler gerek kendilerine gerekse de çevresindeki insanlara zarar verme eğiliminde bulunabilirler. Tabii ki tüm bunlar ruh sağlığının ne derece bozulduğuna bağlıdır.

     Günümüz insanları ile eski dönem insanlarını karşılaştırdığımızda, eski insanların ruh sağlığı problemlerini çok daha az yaşadıklarını görebiliriz. elbet bunun çeşitli nedenleri var. Şüphesiz ki en büyük sebep; insanların sosyallikten asosyalliğe geçme dönemidir. Günümüzün gelişen teknolojisi, insanlar arasındaki iletişim ve etkileşime çok büyük zararlar vermektedir. Örneğin başta bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik araçlar insanları dört duvar arasına hapsetmekte, başkaları ile iletişimini adeta engellemektedir. Tüm bunlar, insanların sıkıntılarını, derslerini, streslerini başkasıyla paylaşarak rahatlamak yerine, onları içine atmalarına ve bunların gitgide daha da büyümesine sebep olmaktadır. Uzun süreli bir iletişimsizlik hali zamanla büyük buhranlara, depresyonlara sebep olmakta ve kişinin ruh sağlığı bozulmaktadır. Ruh sağlığı çoğu defa beden sağlığından çok daha kötü bir hal alabilmektedir.

    İnsanların ruh sağlıklarını korumanın en temel yolu, onların sosyalleşmesi, kendilerini olduğu gibi kabul etmesi, başarıya ve paylaşıma yönelik tavırlar takınması ve doğa ile iç içe olmasıdır. Ruh sağlığının önemli bir diğer sebebi de yalnızlık duygusudur. Yalnızlık, insanları depresyona sevk eden bir durumdur. Bunu önlemek, insanlarla zaman geçirmek, iyi ve güzel dostlar edinmek de bu problemin önüne geçebilecek çözümler arasında sayılabilir.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.