Sigaranın Zararları ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                  Sigaranın Zararları

   Sigara, alışıldığında en zor terk edilen kötü alışkanlıklardan biridir. Bırakılması ne kadar zorsa, zararları da o kadar büyüktür. Sigara içenlerde birçok hastalık ve rahatsızlık ortaya çıkar. Bunların en önemlilerinin başında ise akciğer kanseri gelir. Akciğer kanseri, tedavisi en zor olan kanser türlerinden birisidir. Sigara içen her kişi sırf o yüzden ölmez elbette; ancak bu kişiler hem hayatları boyunca onun vermiş olduğu rahatsız edici durumlara maruz kalır, hem de hayati tehlike yaratan hastalıklara yakalanmanın riskini taşır.

   Sigar kullananların zararları sadece kendilerine olmaz. Sigara içilen mekanlardaki diğer insanlar da onun zararlı etkilerinden fazlasıyla zarar görür. Hele ki aile içinde kullanılması çocuklara ve özellikle bebeklere çok büyük zararlar verir. Ayrıca sigara içenlerin çok fena halde kokması da çevresindeki insanlara verdikleri rahatsızlıkların başında gelir. Bu kötü alışkanlığa devam edenler, normal insanlara göre daha hareketsiz ve daha hantal olurlar. Koşmaya, iş yapmaya, spor yapmaya daha elverişsizdirler. Az bir şey koşacak olsalar hemen nefesleri tıkanır. Ayrıca toplumun içinde sürekli öksürme ihtiyacı, hırıltılı sesler çıkarma durumlar onları itici yapan faktörlerden bazılarıdır. Sigara içenlerde kan dolaşımı çok yavaş olduğundan cilt daha çabuk yıpranır ve kırışıklıklar oluşarak yaşlanmaya sebep olur. Ayrıca saç derisindeki hücrelere yeterince kan gitmemesi, saçların erken dökülmesine sebep olur.

   Nereden bakarsak bakalım, sigara her şekilde zararlı bir maddedir. Bu zararları saymakla bitiremeyiz. Tüm bunları bilmek ve sigaraya hiç yaklaşmamak en iyisidir. Meraktan, özentiden veya sözde kederden sigaraya alışmak akıl karı değildir. Hepimiz bilmeliyiz ki bir kere ona alışırsak, onu bırakmamız artık imkansız hale gelir. Bu nedenle özellikle çocuklarımızı sigara kullanan kişilerden uzak tutmalı, onu kullanan insanlarla biz de fazla zaman geçirmemeliyiz.

4 yorum

çok güzelmiş ödevim de çok yararlı oldu

Hep genel yorum yapılmış,biraz da kendi yorumunuzu katsaydınız iyi olurdu.

Çok beğendim çok güzel olmuş. Sizden çok çok çok teşekkür ederim=))

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.