Tüketici hakları bilinçli tüketim türk standartları enstitüsü kavramları hakkında neler biliyorsunuz

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Soru: Tüketici hakları bilinçli tüketim türk standartları enstitüsü kavramları hakkında neler biliyorsunuz, yazınız.

Cevap:

Tüketici Hakları: Herhangi bir mal satın aldığımızda, onu değiştirme, iade etme gibi haklarımızı belirleyen haklardır. Sahip olduğumuz bu haklar sayesinde bize satılmış olan arızalı bir ürünü iad etme veya değiştirme hakkına sahip oluruz.

Bilinçli Tüketim: Bilinçli tüketim; tükettiğimiz malların doğada çeşitli etkiler gösterdiğini bilerek hassas davranmaktır. Örneğin bildiğimiz gibi kitaplar, ağaçlar kesilerek yapılmaktadır. Ağaç kesimini en aza indirmek için kullanılmayan kitaplar geri dönüşüm yoluyla tekrar kitap haline getirilir. Böylece çok ağaç kesmek zorunda kalmayız.

Türk Standartları Enstitüsü: TSE, 1960 yılında çeşitli alanlarda standartlar yapmak amacı ile kurulmuştur. Satın alınacak veya satılacak ürünlerin standartlarını belirler. Örneğin satılacak bir oyuncak bebekte, zararlı maddelerin bulunup bulunmadığını belirler ve hazırladığı rapora göre o oyuncağın satılmasına veya satılmamasına karar verir. Ya da bir gıdanın sağlığa zararlı olup olmadığını belirler ve satışına izin verir veya vermez.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.