Tüketiciyi Koruma Haftası ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                Tüketiciyi Koruma Haftası


   Ülkemizde 15-21 Mart tarihleri arası Tüketiciyi Koruma Haftası olarak kabul edilmiştir. Hafta boyunca vatandaşların bu haklarını öğrenmesi için çeşitli çalışmalar yapılır. Okullarda bu konuda gerekli açıklamalara yapılarak öğrencilerin de bilinçlenmesi sağlanır.

   Maalesef birçoğumuz bazı hak ve sorumluluklarımızı yeterince bilmiyoruz. Özellikle tüketici haklarımızı bilmemekten kaynaklanan çeşitli sorunları gündelik yaşamımızda sık sık yaşıyoruz. Oysa yasaların bizlere verdiği hakları bilirsek, kandırılma ihtimalimiz fazlası ile düşer. Bazen satın aldığımız herhangi bir maldan dolayı aldatıldığımızı sonradan fark ediyoruz ama hakkımızı aramak yerine çoğumuz ''kazıklandık'' diyerek kaderimize razı oluyoruz. Oysa hiçbir satıcının bizi aldatma, bize defolu veya hatalı bir mal verme hakkı yoktur. Böyle bir durumda tüm yasalar bizden yanadır. Gerekli şikayetleri yaptığımızda o hatalı malı iade edebilir, değiştirebilir veya hatasının giderilmesini talep edebiliriz. Bize satılan bir malın hatalı olduğunu anladığımızda on beş gün içerisinde malı iade etme veya değiştirme şansımız bulunmaktadır. Hatta maldaki kusur bilinçli bir şekilde saklanmışsa bu hakkımız on beş günden iki yıla çıkmaktadır.

   Satıcılar tarafından kandırılmak hiçbirimizin kaderi değildir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden hakkımızı aramalı, gerekli yerlere şikayetlerde bulunmalıyız. Bu konuda genellikle başvurabileceğimiz yerler bulunduğumuz ilde bulunan Tüketici sorunları Hakem Heyetleridir. Ayrıca bazı durumlarda ilgili mahkemelere başvurarak da hakkımızı arayabiliriz.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.