Türk Harf Devrimi Haftası ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                    Türk Harf Devrimi Haftası

  Bilindiği gibi Türklerin İslamiyeti kabul etmesi ile birlikte Arap alfabesi kullanılmaya başlanmıştı. Ancak Arap alfabesi Türkçeye tam bir uyum sağlayamıyordu. Bu alfabe ile Türk dilindeki ahengi sağlamak çok zor oluyordu. Aynı şekilde bu alfabedeki belli belirsiz işaretler okuryazar oranının düşük olmasına sebep oluyordu.

  Tüm bunların farkında olan Atatürk'ün de büyük girişimleri ile 1 Kasım 1928 tarihinde Arap alfabesi yerine, bugün kullandığımız Latin alfabesi getirildi. Böylece hem dünya genelindeki ülkelere ayak uydurulmuş oldu hem de okuryazar sayısının kısa sürede artması sağlanmış oldu. Milletin bu alfabeyi hızlı öğrenmesi için büyük seferberlikler başladı. Ülkenin her bir köşesinde millet mektepleri açılarak yeni alfabe yaşlı-genç, kadın-erkek herkese öğretilmiş oldu. 

  Arap alfabesinin kaldırılarak yerine Latin harflerinin getirildiği 1 Kasım-7 Kasımı kapsayan hafta da Türk Harf Devrimi Haftası olarak kabul edildi. Her sene bu tarihlerde Türk Harf Devrimi ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Türkçe, gerçekten de Latin alfabesine çok uyumlu bir dildir. Öğrenilmesi, okunması ve yazılması çok daha kolaydır. Ayrıca bu harflerle dilimizin zenginliği daha fazla gün yüzüne çıkmış oldu.

2 yorum

Güzel ama konuyla sanki pek alakası yok gibi:) :) :) ;)

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.