Türkçe ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
TÜRKÇE

   Dil; insanların duygularını, düşüncelerini, durumlarını ifade etmesini sağlayan iletişim aracıdır. Bizlerin bu vasıtası da güzel dilimiz Türkçedir. Türkçe üzerine nice şiirler, nice nesirler yazılmıştır. Onu ne kadar coşkulu, ne kadar ahenkli, ne kadar zengin bir lisan olduğu binlerce ağız, binlerce kalem tarafından anlatılmıştır. Ancak herhalde ki hiç kimse usta şairimiz Yahya Kemal Beyatlı kadar güzel anlatmamıştır onu. ''Türkçe, ağzımda annemin sütü gibidir.'' diyerek, o güzel dilimizin ne kadar ne güzel, ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. Bir bebeği nasıl beslerse anne sütü; bizi de Türkçe öyle besler. Anne sütü bir bebek için ne kadar değerli, ne kadar önemli ve faydalıysa, Türkçemiz de bizim için o kadar değerli, önemli ve faydalıdır. Ondan faydalanmak hepimizin hakkı olduğu gibi, onu korumak da hepimizin başta gelen vazifelerimizdendir.

   Dünyada konuşulan diller arasında Türkçe kadar zengin, Türkçe kadar köklü pek az dil vardır. Deyimlerimiz, atasözlerimiz, rengarenk kelimelerimiz hep onun güzelliğini ve zenginliğini anlatır. Bu zenginliği korumak her Türk vatandaşına düşmektedir. Dilin önemsenmesi, toplumların yaşama sürelerini de belirler. Dilini koruyamayan bir toplumun tarih sahnesinde uzun süre var olması da mümkün değildir. Türkçenin yüzlerce yıl öncesinden bugüne kadar gelmesinin sebebi de Türklerin onu sahiplenmesi ve korumasıdır.Dilimiz hem nazıma hem de nesire çok uygundur. Sıradan yazılan bir metin bile, kulağa çok hoş gelebilmektedir. Bu nedenledir ki tarih boyunca binlerce şairimiz, belki de milyonlarca şiiri kaleme almış, türkülere çevirmiştir. Özellikle son zamanlarda, dilimizin yozlaşmaya, bozulmaya başladığını görüyoruz. Elbette ki her dil birbirinden etkilenir; ancak bu yozlaşma etkilenmenin de çok ötesinde. Dilimizin önemini kavrayamamış bazı kesimler, modernlik kuruntusu altında yabancı kelimeler kullanmakta, böylece dilimizin sadeliğini ve saflığını bozmaktadır.

    Bu dil hepimizin dilidir. Her birimiz onu sahiplenir ve dış etkenlere karşı korursak hem onun varlığını hem de vatanımızın varlığını yüzyıllarca devam ettirebiliriz. Her canlı gibi, diller de zamanla ölürler; ancak korunan diller çok daha uzun bir süre varlıklarını devam ettirebilirler. Bu da tamamen bizlerin elindedir. Güzel Türkçemize sahip çıkmalı, onu en güzel şekilde kullanmalıyız.

19 yorum

Daha kısa kompozisyonlar.

Çok güzel 100 aldım

Harika ama daha kısa olmali

çok güzei 82 aldım ama birinci sınavım 66 ydı bu çok iyi

konuşma yazısı lütfeeeennnnnnnn

super ben tüm Türkiyeden 1. oldum

Biraz daha kısa olabilirdi

Çok teşekkürler güzel bie yazı.

bak ona harukulade bir çözüm var beğeniyorsan kendin YAZ

Makale gibi olmuş biraz daha sade lütfen..

Guzel gibi ama ogretmen daha farkli istemişti

süper olmuş ama bazı yerlerini düzeltmek lazım

Black bal yapar.

Łįķə? Čøķ ģžł

Øhą §ųpęř***

Harika bir site çok beğendim

Güzel ama daha kısa olsa 😕

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.