Ülkesini Yüksek İstiklalini Korumasını Bilen Türk Milleti Dilini De Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Atatürk’ün Ülkesini Yüksek İstiklalini Korumasını Bilen Türk Milleti Dilini De Yabancı Diller Boyunduruğundan Kurtarmalıdır sözü ile ilgili kompozisyon.

Atatürk, bağımsızlığa önem verdiği kadar Türk diline de çok önem vermiştir. Türk dilinin yabancı dillerin boyunduruğunda olmasını, milletin başka bir devletin himayesinde olmasına benzetmiştir. Bu nedenle her Türk vatandaşına bu dile sahip çıkmasını, yabancı dillerin etkisinden kurtarması veya korumasını şiddetle tavsiye etmiş ve bunu sık sık dile getirmiştir.

Bilindiği gibi Türk milleti, bağımsızlığına yani istiklaline son derece bağımlı bir millettir. Bağımsızlık olmadan bir Türkün rahat yaşaması mümkün değildir. İşte, Atatürk, Türk dilinin de bağımsızlık kadar değerli ve önemli olduğunu ifade etmiş ve onu korumamız gerektiğini belirtmiştir.
Bir dilin yabancı dillerin etkisinde olması, onu zamanla fakirleştirir ve nihayetinde ölmesine sebep olur. Hepimiz biliyoruz ki diller de insanlar gibi doğar, yaşar ve ölür. Ancak diline sahip çıkan, onu koruyan ve yabancı dillerin boyunduruğundan kurtaran milletler, dillerini çok daha uzun süre yaşatmayı başarırlar.

Dil kutsal bir varlıktır. Ona sahip çıkmak ve korumak her vatandaşın görevidir. Onu güzel kullanmak, yabancı kelimelerin dilimize girmesini engellemek gerekir.

1 yorum:

Çok güzel olmuş ellerinize sağlık

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.