Umutsuzluk ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
UMUTSUZLUK (ÜMİTSİZLİK)

Umutsuzluk, gelecekle ilgili beklentileri yitirmiş olma hali olarak tanımlanabilir. Bir tür çaresizlik halidir. Umutsuz olan kişi, içindeki tüm hayallerini öldürmüş, yarınlara karamsarca bakan kişidir. İnsanları ayakta tutan, onlara yaşama dirayeti veren duygu umuttur.

Allah'tan hiçbir zaman umut kesilmemelidir. Bizler sadece geçmişimi ve şu andaki halimizi bilebiliriz. Geleceği bilme gücüne ise sahip değiliz. Şu anda yaşadığımız çok kötü bir durum veya olumsuz neticeleneceğini düşündüğümüz bir olay tamamen değişebilir ve her şey istediğimiz gibi gerçekleşebilir. Henüz gerçekleşmemiş bir şey için tamamen karamsar düşünmek, ondan umudunu kesmek doğru değildir. Sonuçlanmamış bir olay veya durumla ilgili tüm ümitlerini kesen insan, Allah'a karşı olan ümitlerini de kesmiş demektir. Çünkü hepimiz biliriz ki Allah'ın yapamayacağı bir şey yoktur. O isterse geceyi gündüze; gündüzü ise geceye çevirebilir. Umutlu olmak, hayata olan bakış açımızı da değiştirir; aynı zamanda güzel düşünmek, olayların da güzel bir şekilde sonuçlanmasını sağlayabilir.

Asla umutsuz olmamalıyız. Bilmeliyiz ki büyük başarıların önündeki en büyük engel umutsuzluk olacaktır. Umudunu bir kere yitirmiş insan artık herhangi bir çaba içerisine girmez. Başarısızlığı kabullenir; bundan dolayı da tüm çalışmalarına son verir. İçimizdeki umut fidanı her zaman yemyeşil kalmalıdır. Onun ne zaman büyüyüp meyve vereceğini bilemeyiz.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.