Ünlü Sanatçıların Hayat Hikayeleri Ve Uğraştıkları Sanatlar

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.

1 - Ressam Paplo Ruiz PİCASSO (Pikaso) - Uğraştığı Sanat Resim, Heykeltıraşlık

Picasso, dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü ressamlarından birisidir. Belki hiç bir ressam, gerisinde onun bıraktığı kadar eser bırakmamıştır. Picasso 1881 yılında İspanya'da dünyaya gelmiştir. Annesi ve babası da sanatla yakından ilgilenen insanlardır. Bu yüzden bu yeteneği ile tanışması uzun sürmemiştir. Doğduğunda kendisinin ölü olduğu düşünülmüş ve o bir kenara bırakılarak anneye yoğunlaşılmıştı. Ancak doktor olan amcası Picasso'yu kurtarmayı başarmış, hayata döndürmüştür. Henüz 13-14 yaşlarında iken ilk eserlerini vermeye başlamış, sergilerini açmaya başlamıştır. Büyüdüğünde bir evlilik yapmış; fakat bundan mutluluk duymamıştır. Evli iken başka bir kadına aşık olmuş ve uzun bir süre aşık olduğu bu kadınla yaşamış, bu kadından bir çocuğu olmuş ve kadının birçok resmini çizmiştir. Picasso sadece resimle değil, heykeltıraşlık ve şiir ile de uğraşmıştır. 1973 yılında ise ölmüştür.

2 - Şair Necip Fazıl KISAKÜREK - Uğraştığı Sanat Şiir

Necip Fazıl KISAKÜREK, 1904 yılında İstanbul'da doğan en ünlü şairlerimizden biridir. Aslen Kahramanmaraşlı bir ailenin çocuğudur. Daha 24 yaşındayken en ünlü eserlerinden birisi olan ''Kaldırımlar''ı çıkarmıştır. Necip Fazıl'ın hayatı, Abdulhakim Arvasi ile tanıştıktan sonra önemli ölçüde değişmiştir. Bu süreden sonra İslam ile ilgilenmeye başlamış ve bu yöndeki düşüncelerini gerek şiir gerekse de diğer yazılı çalışmaları ile anlatmaya başlamıştır.

3 - Yazar Halide Edip ADIVAR - Uğraştığı Sanat Roman ve Hikaye Yazarlığı

1884 yılında doğup 1964 yılında vefat eden Halide Edip, cumhuriyet tarihinin en ünlü romancılarından birisidir. Kendisi sadece kitap yazarlığı yapmamış, Anadolu'nun düşman işgalinden kurtulması için gezmiş ve mücadele ruhunu insanlara aşılamaya çalışmıştır. Bir süre gazetecilik de yapmış olan ADIVAR'ın bilinen en önlü eserlerinden bazıları şunlardır. Ünlü romanlar Sinekli Bakkal, Ateşten Gömlek, Handan, Vurun Kahpeye gibi eserlerdir.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.