Vatan Sevgisi ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
VATAN SEVGİSİ
   Vatan sözcüğüne sözlük anlamı olarak bakıldığında, insanların üzerinde yaşadığı kara parçası olarak tanımlamak mümkündür. Ancak vatan, ''toprak parçası'' ifadesine sığdırılamayacak kadar önemli ve kutsal bir kavramdır. Zira vatan her insan için kutsal bir değerdir. Onu kutsal kılan ise, onun hiç kimseye direk gökten gelmemiş olması; aksine nice bedeller ödenerek elde edilmiş olmasıdır. Kendi vatanımız Türkiye üzerinde düşündüğümüz zaman, gerçekten de bu kutsal toprak parçası için yüz binlerce yiğidin canından, kanından olarak şehitlik mertebesine ulaştığını görebiliriz. Bu yüzden vatana sadece bir toprak parçası olarak değil; mukaddes bir değer olarak da bakmalıyız.

   Herkesin vatanı kendisine güzeldir. İnsanın doğup büyüdüğü, ekmeğini yiyip, suyunu içtiği yer gibisi yoktur. Bu yer, yemyeşil ormanlarla da kaplı olsa; çorak topraklar da olsa; dağlık da olsa, ovalık da olsa ona duyduğumuz sevgi asla değişmez. Zaten onun önemini, değerini belirten de yeryüzü şekilleri değil; bizdeki anıları ve onun için ödenen bedeldir. Bizim vatanımız kadar bedeli ağır ödenmiş çok az vatan vardır. Ülkemizin her karış toprağı, şehitlerimizin kanı ile karışmış, o kanlarla beslenmiştir. Bu nedenledir ki ona duyduğumuz aşk ve verdiğimiz değer çok büyük, çok yücedir. Vatanına sahip çıkan, onu koruyup kollayan insanların varlığı çok önemlidir. Onun mukaddesliğini anlayamamış toplum bireylerinin varlığı, onun her daim tehlikede olması demektir. Bu nedenle, her anne ve baba evlatlarına henüz onlar küçük yaştayken vatan sevgisini aşılamalı, onun değerini ve önemini iyi bir şekilde açıklamalıdır.

   Vatan sevgisini en çok gurbetlik yaşayanlar bilir. İnsanlar bir güzelliğe sahipken, onun ne kadar kıymetli olduğunu anlayamazlar. Ancak ne zaman ki ondan uzaklaşacak olurlar; işte o zaman her şeyin çok daha farkında olurlar. Vatanından uzakta sıla hasreti çeken, vatan üzerine nice ağıtlar yakıp, türküler dillendiren nice insan olmuştur. Onun özlemi bambaşkadır. Vatanımız olmayan bir yerde bulunsak; orası cennet bile olsa asla gözümüze görünmez. Bizler hep kendi öz vatanımızın hasretiyle yanıp kavruluruz.

6 yorum

teşekkürler çok güzel

çok güzel

muhteşem süper

Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Mükemmel ötesi, Harika!

Çok teşekkürler hoca 2 sayfa yazın dedi uzun olması iyi olduu

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.