Vicdan Azabı ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
VİCDAN AZABI

İnsanlar zaman zaman çeşitli hatalar veya kötülükler yapabilirler. Ancak yaptığımız bu kötülükler çoğu defa peşimizi bırakmaz. Biz her ne kadar yaptığımız kötülüğü unutmaya çalışsak da kendisine kötülük yaptığımız kişi sürekli aklımıza gelir ve ona yaptığımız kötülükten rahatsızlık duyar kendimizden utanırız.

Bir insanda vicdan azabının olması iyi bir şeydir. Zira yaptığı şeyden dolayı vicdan azabı çeken insan, bir daha o yanlışı yapmaz, o konuda daha dikkatli olur. Her insan kendisinin yargıcıdır. Bazen işlediğimiz bir suç yüzünden mahkeme önüne çıkmayız; çünkü bizim suçlu olduğumuz ortaya çıkmaz. Ancak insanın öyle bir mahkemesi vardır ki ondan asla kurtuluş olmaz. İşte o mahkeme içimizdeki vicdan duygusudur. Polis peşimizi bıraksa bile vicdanımız asla bırakmaz. Her an, her saniye bizi yargılar ve cezalandırır.

Vicdan azabı çeken insan, merhamet duygusunu tamamıyla yitirmemiş demektir. İnsan olan her kötü davranışından dolayı mutlaka bu duyguyu yaşar. Ancak bazı zalim insanlar vardır ki, insanlara karşı en kötü suçları işlemiş olsalar bile, vicdanları zerre kadar sızlamaz. Aksine ondan zevk alır, mutlu olurlar.

1 yorum:

Harika çok sağolun herkese tavsiye ederim

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.