Yunus Emreyi Betimleyen Bir Yazı

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Soru: Yunus Emre'yi betimleyen bir yazı yazınız.

Cevap:

Ünlü halk ozanı, tasavvuf şairi olan Yunus Emre tam bir sadakat timsaliydi. Kendisinde kibirden, fenalıktan eser yoktu. İnsanlara her daim gülümseyen ve onlara hürmet gösteren bir yapısı vardır.

Türk dilini şiirlerinde en güzel, en sade şekilde kullanarak, herkesin onun şiirlerini anlamasını sağlıyordu. Şiirlerinde mükemmel bir ahenk ve anlam bütünü vardı. Asla ''ben'' demez, ''biz''i savunurdu. İnsanlara İslam dinini şiirleri ile daha fazla sevdirmeyi başardı. Güzel ve kalıcı şiirleri ve düşünceleri ile her kalbe adını yazdırmayı başardı.

Dünyadaki her şeyin yalan olduğunu, tek gerçeğin Allah olduğunu bizlere bildirdi. Çok vefalı bir insandı. Yaşadığı yerde insanların kalplerini asla kırmazdı. Herkes tarafından da son derece sevilirdi. İlme fazlasıyla önem verirdi. Bir insanın ancak ahlakıyla insan olabileceğini anlatırdı. Allah'ın rızasını kazanmak gayesiyle, dünyanın birçok zevkinden, eğlencesinden kendini mahrum bırakırdı.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.