Yurt Dışında Yaşayan Bir Arkadaşa Türkiyeyi Tanıtan Mektup

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Yurt dışında yaşayan bir arkadaşınızın olduğunu düşünerek ona Türkiye'yi tanıtan bir mektup yazınız. Türkiye'yi tanıtan mektup örneği.

MEKTUP ÖRNEĞİ

Sevgili Arkadaşım Alex,

   Şimdiye kadar seninle İngilizce dilinde mektuplaştık. Yazdığın son mektupta, Türkiye'yi çok merak ettiğini yazmışsın ve sana onu tanıtacak bir mektup yazmamı rica etmişsin. Elime kağıt kalemi alıp yazmaya başladım. Ama daha ilk cümlede tıkanıp kaldım. ''Turkey is...'' ifadesinden fazlasını yazamadım. Düşündüm ve sana Türkiye'yi Türkçe anlatmam gerektiğine karar verdim.

    Alex, coğrafya bilgilerinden az çok bilirsin. Türkiye orta kuşakta yer alan ve dört mevsimi de en güzel şekilde yaşayan en şanslı ülkelerden birisi. Bu nedenledir ki ülkemin her bir insanı, her bir mevsim, her bir meyve ve sebze yeme fırsatına sahiptir. Bu konuda dışarıya pek bağımlı olan bir ülke değiliz. Dört mevsimin yaşanıyor olması, ülkemizi tam bir turizm ilkesi haline getirmiştir. Sahip olduğumuz yaylalar, ormanlar, denizler ve diğer doğa güzellikleri, her sene yüzbinlerce hatta milyonlarca turisti ülkemize çekmektedir. Türkiye'nin doğal güzellikleri yanında öyle tarihi eser ve güzellikleri vardır ki görmeye değer... İnsanlığın ilk yerleşim alanlarından biri olan Perre Antik (Adıyaman) kenti mi dersin, güneşin de en güzel şekilde doğduğu ve medeniyetlerin buluştuğu Nemrut Dağı mı dersin, surlar mı, kaleler mi, peribacaları mı? Dedim ya görülmeye değer...

   Türkiye yedi ayrı bölgeden oluşuyor. Dikkat edersen yedi bölgeye ayrılıyor demiyorum, yedi bölgeden oluşuyor diyorum; zira ülkemizin her bir köşesi bizim, her bir insanı yine bizim. Bizde ayrı gayrı olmaz. Zamanında bu vatanı senin atalarının elinden kurtarmak için ülkemizde barınan tüm etnik kimliklerle beraber mücadele ettik. Allah izin verirse, hep birlikte yaşamaya da devam edeceğiz.

   Ülkemizin başkenti Ankara. Ancak en gözde şehrini soracak olursan, herkesin bildiği İstanbul diyeceğim. İstanbul ki binlerce yıl birçok medeniyete yuva olmuş. Birçok kültür burada harmanlaşmış. ama şunu da söyleyeyim Alex; bizim için İstanbul neyse Erzurum da odur; İstanbul neyse Diyarbakır da odur. Kars'ın da yeri aynıdır, Muğla'nın da.

   Sevgili Alex, kalem tükenir, kağıt tükenir ama Türkiye için yazacağım şeyler tükenmez. Umarım bir gün gelirsin ve tüm bu güzellikleri seninle bir daha gezmiş, görmüş olurum. Kendine iyi bak. Mektup Arkadaşın Ahmet.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.