Zaman ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
ZAMAN

Yanlış harcandığında telafisi mümkün olmayan tek şey belki de zamandır. Zamanı geri getirmek asla mümkün değildir. Bu yüzden dünyanın en kıymetli hazinesidir. Zamanı güzel değerlendirmek, ileride yaşanacak pişmanlıkların önünü keser. Bu nedenle onun kıymetini, henüz elimizdeyken anlamalıyız.

Hepimizi bu dünyada önceden belirlenmiş bir süresi vardır. Bu süre zarfında yapabileceklerimizin en iyisini yapmalı, zamanı en verimli şekilde kullanmalıyız. Boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır derler. Yapılacak herhangi bir işimizin olmadığı vakte boş zaman demek çok saçmadır; çünkü her an yapılacak önemli bir iş vardır. Boş zaman kavramı, tamamen tembel insanların çıkarmış olduğu bir kavramdır. Bu dünyada yapılacak o kadar çok şey var ki tüm bunları zamana sığdırmak imkansızdır. Zaten mühim olan bizim için belirlenmiş olan zamana her şeyi sığdırmak değil; mümkün olduğunca çok ve faydalı şey sığdırmaktır. Zamanı kaybettiğimizde, onun ne kadar değerli olduğunu anlarız. Ancak bu anlayışın bize pek bir getirisi olmaz; çünkü artık zaman geçmiştir ve onu geri getirmek mümkün değildir. Öğrencilik yıllarında okula heves etmemiş, tembelliği seçmiş bir insan büyüyüp aile kurduğunda her şeyin farkına varır, büyük pişmanlıklar yaşar ve zamanın ne kadar kıymetli bir şey olduğunu anlar. Geriye dönmek mümkün olsa belki nice fedakarlıklarda bulunur; ama buna güç yetiremez. 

Zamanı güzel değerlendirmek; kişinin kendini gerçekleştirmesini sağlar. Böyle insanlar ölümden de korkmazlar. Zira ölümden fazlasıyla korkan insanlar, zamanlarını boşa yitirmiş, hiç eser bırakmamış insanlardır.

15 yorum

Sen buna mı kısa diyon

bencede zamanı geri getiremessin eyi kullansan iyi olurr boşa gitmesin en azından kitap okuyunda okldaki çalışkanları birazda olsa geçekk

he kısa sen uzun görmeyiksinn =/

Çok güzel ama gelişme bölümü fazla uzun sanki

Gelişmeyi oldurmusler yaw bole gelişme olmaz olsun bu mu kısa ?

Bence çooook güzel bayıldım yarınki sınavdan kesin 100 alırım çok teşekkürler :):):):):):):):):):):):):):):):)

Ya hehe atmayın

gerçektende cok kısaymış ya nerdeye 2 cümle

Yalnız sınavda kullanırsanız hocanız anlar

Dilinize, yüreğinize sağlık����

güzel ♥♥♥ çok tşk =)))

Çok güzel teşekkürler bizim hocamızda bize zamanla ilgili kompozisyon yazın dedi yazan +2 alçak inşallah alırım😂😂😂

bence güzel ama sınavda yazarsanız fazla belli olur

Sınavda çok işime yarayacak biraz eksilttim yeni cümleler ekledim en başa da Ahmet Hamdi Tanpınar'ın şiiri olan "Ne İçindeyim Zamanın" şiirinin ilk kıt'a sını koydum ve bir kaç cümle ekledim yarın sınavda hoca çakmaz diye düşünüyorum Gashma sizlere

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.