Karagöz ve Hacivat ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                             Karagöz ve Hacivat

Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan gölge oyunu Karagöz ile Hacivat oyunu, yüzyıllardır bu topraklarda gösteriledurmuştur. Özellikle her bayram ve önemli günlerde büyük insan topluluklarının ilgisini çekmiş ve kendisini büyük bir ilgi ile izlettirmiştir.

Gölge oyunundaki iki baş karakter Karagöz ve Hacivat'tır. Karagöz, eğitimsiz, cahil, kavgacı ama şakacı tipi temsil eder. Hacivat ise eğitim görmüş, aydın ve nazik kişiyi temsil eder. Oyunun gidişatı, yanlış anlaşılmalar üzerine kuruludur. Hacivat bir şeyler söyler, Karagöz ise onu sürekli yanlış anlayarak farklı söylemlerde bulunur ve Hacivat'a hakaret eder. Televizyonun olmadığı bir dönemde büyük ilgi görmüştür. Ancak televizyonun çıkışı ile beraber, bu sanata olan ilgi fazlası ile azalmıştır. Şimdilerde arada bir bu oyun sergilense de çocukları dışında pek de ilgileneni yoktur.

Karagöz ve Hacivat, Türk gelenek göreneklerinde büyük bir öneme sahiptir. Bu geleneği yaşatmak gerekir. Özellikle çocuklar için bu tür gösterilerin yapılması, gelenk ve göreneklerimizin yaşatılmaya devam etmesi açısından önemlidir.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.