Kuranı Anlamak ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                            Kuran'ı Anlamak

   Son ilahi din olan İslam dininin kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'dir. Kur'an, İslam dininin kılavuzudur. İslam'a mensup Müslümanların bu hayatta nasıl davranmaları, neler yapmaları, hangi ibadetlerle meşgul olmaları gerektiğini anlatan ilahi kitaptır. Kuran'da Allahın belirtmiş olduğu tüm emir ve yasaklar bulunmaktadır. Her Müslümanın, Kuran'ı iyi incelemesi, okuması, anlaması ve hayatına tatbik etmesi gerekir.

   Kuran, Arapça bilmeyenler için onu sadece Arapçası ile okumak için gönderilmemiştir. Allah'ın temel gayesi, biz insanların, Kuran'da anlatılanları anlamak ve tüm hayatımızda uygulamaktır. Bu yüzden her Müslümanın ilk görevi Kuran'ı anlamaktır. Bunun için en iyi yol Arapça öğrenmektir. Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda, güvenilir mealcilerin meallerini okumaktır. Kuran, öyle bir okyanustur ki her insan ondan kısmeti kadarınca alır. İnsanın ilim seviyesine göre, Kuran'dan aldıkları da değişir. Onu ne kadar çok okur, ne kadar hayatımıza uygularsak o kadar iyi anlayabiliriz.

   Günümüzde İslam diye yaratılan neredeyse yeni bir din vardır. Çoğu insan, Kuran'ı bırakmış, yalan rivayetlerle, sahte hadislerle yeni bir din oluşturmaya çalışmıştır. Allah, Kuran'ı sonsuza dek koruyacağını söylemiştir. ancak hadisler, rivayetler için böyle bir durum söz konusu değildir. Hal böyle iken Kuran'ı bir kenara bırakıp hadislerin ardına gizlenmek, hiç de akıllıca bir şey değildir. Bir Müslümanın tek rehberi Kuran olmalıdır. aksi takdirde dinimiz daha çok yanlış anlaşılacak ve Allah'ın hoşuna gitmeyen uygulamalara maruz kalacaktır.

1 yorum:

KISA DEĞİL UZUN delete 22 Şubat 2016 15:13

KISA YAZIYOR AMA EĞİL UPUZUN

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.