Önyargı ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                                        Ön Yargı

   Ön yargı, herhangi bir insan, bir durum ya da bir olaya karşı verilen peşin hüküm olarak tanımlanır. Bahsedilen insan, durum veya olay ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmadan o konuda peşin hüküm vermek demektir.

   Bir ön yargıyı değiştirmek kadar zor bir şey yoktur. Einstein, ''Bir ön yargıyı parçalamak, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur.'' diyerek onun ne kadar kötü bir şey olduğunu vurgulamaya çalışmıştır. Örneğin İslam'ı bilmeyen, Kuran'ı hiç okumayan birisinin, İslam ile ilgili olumsuz fikirleri beyan eden bir insanı dinlemesi ve İslam'ı hiç bilmediği halde o dine karşı olumsuz şeyler düşünmesi bir ön yargı örneğidir. Yahut henüz hiç tanımadığı birini, başkalarının iftiraları yüzünden kötü bilmek de bir ön yargıdır. İnsanlar ön yargı ile sahip oldukları duygu ve düşünceleri kolay kolay değiştiremezler. Bahsettiğimiz şekilde İslam'a ön yargı ile yaklaşan kişi, artık Kuran'ı okuyup, gerçek alimleri dinlese bile İslam'a karşı ısınamayacaktır.

   Ön yargılarımız, hayatımızı çok olumsuz bir şekilde etkilerler. Bunun farkında olmamız ve hiç kimseye, hiçbir şeye önyargılı bir şekilde yaklaşmamamız gerekir.

4 yorum

çok iyisiniz ;)))))

güzel bir kompozisyon örneği, elinize sağlık çok teşekkürler.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.