Pi Sayısı ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                                       Pi Sayısı

   Pi sayısı, matematiğin en önemli sayılarından bir tanesidir. Birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Pi sayısı binlerce yıl öncesinde biliniyor ve birçok alanda kullanılıyordu. Ancak işin ilginç yanı, binlerce yıl geçmesine rağmen, bu sayının kesin sonucunun henüz bilinememesidir. Çoğu defa yuvarlayıp 3,14 olarak alıyoruz ama aslında bu kesin bir sonuç değil.

  Pi sayısı, insan azminin en güzel göstergelerinde birisidir. İnsanların azmi ve öğrenme isteği, her geçen gün pi sayısı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağlamıştır. Örneğin ilk etapta virgülden sonraki 14 rakam bulunmuş ama pes edilmemiş, 500 yıl sonra 30 rakam bulunmuş pes edilmemiş ve durum bu şekilde günümüze kadar gelmiştir. Günümüz teknolojisi ve son derece hassas olan bilgisayarlar yardımı ile, pi sayısının virgülden sonraki 1 milyar küsur sayısı bulunmuş ama kesin sonuca yine de varılamamıştır.

   Pi sayısını, insan hafızasını canlı kılan bir dinamik olarak görüyorum. İnsan beyni asla pes etmiyor. evet, virgülden sonraki milyar küsur sayı bulundu; ama insan pes etti mi? Elbette ki hayır. İşte bu azim ve öğrenme isteği, dünyada öğrenilmedik gizem, bilgi bırakmayacaktır.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.