Sonbahar ile İlgili Kompozisyon

                                                                           Sonbahar

   Hazan mevsimi olarak da bilinen sonbahar, ülkemizde 23 Eylül tarihi ile başlar ve 21 Aralık gününe kadar devam eder. Sonbaharın hazan ya da hüzün mevsimi olarak anılmasının sebebi, doğa ananın yaşadığı bir tür ölüm, yaprak dökülmesidir. Bu mevsimde ağaç yaprakları yavaş yavaş sararmaya ve aylarca beraber yaşadıkları dallardan ayrılmaya başlar. İşte, bu ayrılık, sevgililerin ayrılmasına benzetilmiştir ki sonbaharın adı ayrılıkların mevsimi olarak anılmıştır.

   Her ne olursa olsun, sonbahar gerçekten de en verimli, insanların en hareketli ve etkin olduğu mevsimlerden birisidir. Yaz sıcaklarının insanda bıraktığı uyuşukluk, yerini hareketliliğe bırakır. Okullarımızın sonbahar mevsiminde açılması, insanları, hele de çocukları fazlası ile heyecanlandırır. Doğa ana, tatlı uykusuna dalmaya hazırlanır. Sanki küçük bir ölümmüş gibi tüm otlar kurur, yapraklar dökülür ve ağaçlar çırılçıplak kurur. Bu, aslında doğanın dertlerinden Arınması gibidir. Yeniden dirilmek için yapılan hazırlıklardır. Kendini güçlendirme molasıdır.

   Sonbaharın en güzel yanlarından birisi yaz sıcaklarının sona ermesidir. Elbette ki bu mevsimin, kış soğuklarının da habercisi olması, pek hoş gelmez bizlere; fakat insanların çoğu, kışın soğuk günlerini, yazın o bunaltıcı günlerine tercih etmektedir. Her mevsimin kendisine göre güzel yanları da kötü yanları da vardır. sonbahar mevsimine baktığımızda, güzel yanlarının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her şeye rağmen, her mevsim tadında güzeldir, demek en mantıklısı ve en güzeli.

İlginizi Çekebilir

4 Yorum

avatar

Uvuwrwewe onyyewme ughenim öooooossssssuraaas

avatar

Oğuzhan napiyon ben 7kdan ozkan

avatar

ÇIIIK DIŞARI

avatar

cok guzel

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *