Tatlı Dilin Önemi ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                          Tatlı Dilin Önemi

İnsanları etkilemede tatlı dil kadar etkili olan başka bir şey yoktur. Tatlı dile hayır diyecek bir insan yoktur. Yeter ki insan istemesini bilsin ve doğru dili kullansın. İnsanlara istediğimizi kabul ettirmenin en iyi yolu, onu nasıl isteyeceğimizi bilmektir.

Yanlış bir üslup kullanırsak, hiç kimseye hiçbir şey yaptıramayız. Oysa usulüne uygun bir dil ve tatlı sözlerle istersek, kimseden hayır cevabı almayız. atalarımız ''Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.'' derken, nazik ve kibar olmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamaya çalışmıştır. Kendi üzerimizde düşünürsek olayı daha iyi anlarız. Örneğin diyelim ki bir arkadaşımız herhangi bir ödevini yapamadığı için bize yaptırmak istiyor ve yanımıza gelerek defterini önümüze atıyor ve ''Çabuk şu ödevi yap.'' diyor. Böyle bir üslupla iş yaptırmaya çalışan arkadaşımıza cevabımız tabii ki hayır olur. Oysa yanımıza güzelce gelerek ''Canım arkadaşım, ben şu ödevi bir türlü yapamadım, sen bu derste çok başarılısın, rica etsem bana yardım edebilir misin?'' deseydi ona yardım edecek ve ödevini yapacaktık. Hem de bundan zevk alarak yapacaktık.

İnsanlar tatlı dile dayanamaz. Her zaman tatlı dilli ve kibar olursak insanlar hem bizi sever hem de istediklerimizi zevk alarak yerine getirirler.

10 yorum

Çok güzel olmuş

Tatlı dille ilgili deneme yazısı yazabilirmisiniz?

Bu kompozisyon zaten deneme yazısı özelliklerine uygun bir şekilde yazılmış Hayri Ünal. Kompozisyon genel bir kavramdır. Bu kompozisyon ise deneme yazısı özelliğindedir.

çok güzel olmuş cok tsk ur eserım kardesım
allah razı olsun

Harika! Tşk

sen konuşma

Çok güzel oluşmuş kim yazdıysa eline sağlık 📃

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.