Türkçedeki Yabancı Kelimeler ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                          Türkçedeki Yabancı Kelimeler

Diller de tıpkı insanlar gibi birbirinden etkilenirler. Özellikle birden fazla farklı dilin konuşulduğu toplumlarda bu durumun yaşanması daha olasıdır. Örneğin tarih boyunca Türkler; Farslarla ve Araplarla bir arada yaşamış ve birbirinden etkilenmişlerdir. Bu nedenle Türkçeye bu dillerden birçok kelime geçmiştir.

Bir kelimenin Türkçe olup olmadığını anlamak için birçok hususu göz önünde bulunduruyoruz. Tüm bu hususları göz önünde tuttuğumuzda, maalesef birçok kelimenin Türkçe olmadığını görüyoruz. Eskileri görmezden gelebiliriz aslında. Zira onlar artık dilimizle özdeşleşmiş ve bu yüzden onları Türkçe olarak kabul ediyoruz. Fakat özellikle günümüzde bu yabancı kelimelerin dilimize girmeye devam etmesi kabul edilecek bir şey değildir. Örneğin bir kahvehane kelimesi dururken cafe demek; bir çaydanlık kelimesi dururken ketıl demek hiç hoş değil.

Dilimizi bu yabancı kelimelerin etkisinden kurtarmazsak, yakın zamanda Türkçe diye bir dil kalmayacaktır. Dil hepimizin ortak malı. Onu korumak da sadece TDK'nin görevi değildir. Hepimizin görevidir.

1 yorum:

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.