Türkçenin Yozlaşması ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                     Türkçenin Yozlaşması

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini bilmeyen yoktur. Atatürk onu okuyalı henüz yüz yıl bile geçmemiştir. Ancak ne acıdır ki bu kadar kısa süre önce dile getirilmiş bir metni, günümüz gençliği okuduğunda bu metinden pek bir şey anlamamaktadır.

İçinde geçen kelimelerin büyük bir kısmı, bizim şu anda yabancı kelime olarak kabul edeceğimiz kelimeler. Peki, bir dilin bu kadar kısa sürede değişmesi normal midir? Gençlerin, bundan kırk elli yıl önceki bir metni okudukları halde anlamamaları kabul edilebilir bir şey midir? Elbette ki hayır. İşte, dilin bu şekilde dengesiz değişmesi, arada uçurum fark olması dilin yozlaşması ile ilgilidir. Diller elbet birbirinden etkilenir ve zamanla değişir.

Bu, bütün diller için geçerlidir. Ancak bu kadar köklü ve zengin olan Türkçenin bu kadar değişmesi, yozlaşması normal değildir. Bu yozlaşmanın en büyük sebebi yine halktır. Diline sahip çıkamayan halk, Türkçenin zamanla başka dillerin etkisine girmesine sebep olmuştur.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.