Yetimler ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                                Yetimler

Ergenlik çağından önce herhangi bir sebeple babasını kaybetmiş çocuklara yetim denir. Çoğu defa öksüz kelimesi ile karıştırılır. Öksüz, annesini; yetim ise babasını kaybetmiş çocuklara denir. Yetim kalan çocukların boynu her zaman büküktür. Bir babanın yerini asla mal mülk tutamaz.

   Bu nedenle yetim kalan çocukların ne kadar zengin olduğuna bakılmaz. Zengin için de fakir için de babasızlık aynı duygu demektir. Her ikisi de en acı duygulardan birisidir. Bizim kültürümüzde evin reisi, geçindiricisi babadır. Bir babanın varlığı tüm aileye güç verir. Oysa babasını kaybetmiş çocuklar bu güzellikten mahrumdur. Yüreklerinin bir köşesinde babasızlığı sürekli taşırlar. Yetimlere değer vermek, onları kollayıp gözetmek herkesin en büyük vazifesidir. Dinimizde de yetim hakkı çok büyük bir önem arz etmektedir. Hakkı en son çiğnenecek olan, yetimlerdir. Yetim hakkı yiyen, onları ezmeye çalışan kişi ne bu dünyada ne de diğer dünyada iflah olabilir.

   Hz. Muhammed de yetim bir çocuktu. Henüz babasını hiç görmeden onu kaybetmişti. Hayatı boyunca başkalarının desteği ve gücü ile destek buldu. Yetimlerin halinden en iyi o anlardı. Bu yüzden tüm sohbetlerinde yetimlerden muhakkak bahseder ve onları sevindirmemiz gerektiğini vurgulardı.

11 yorum

çok güzeldi çok beğendim ve duygulandım

bence bu kompozisyon güzel ve duyguludur

Çok güzeldi elinize emeginize sağlık

Müthiş ödevimde fazlasıyla işe yarayacak :)

Teşekkürler.

Keşke daha fazla kompozisyon olsa.
Teşekkürler ödevimde bana çok yardımı dokundu

Ya cok guzels ama yazasam dilaver hocamiz anlar benim yazmadigimi cunku ben daha uzun yaziyorum kompozisyonlari biraz uzunolunrsa cok guzel bi sitee

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.