Zekatın Önemi ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                        Zekatın Önemi

   Zekat her Müslümanın üzerinde farz olan İslamın beş şartından birisidir. Bir yılki kazancın kırkta birini ihtiyaç sahiplerine dağıtmak demektir. Cömertlik ve paylaşım ile yakından alakalıdır. Zekat, yoksul ile zengin arasındaki farkın giderilmesi amacını taşır. Zenginlerin, fakirlere mallarını dağıtması ile açlığın ve yoksulluğun giderilmesi amaçlanır.

   Zekat her Müslümana farz değildir. Bir Müslümana zekatın farz olması için belli bir kazancının olması gerekir. Bu yönüyle hac ibadetine benzer. Çünkü hac ibadetinde de belli bir ekonomiye sahip olmak gerekir. aksi takdirde her iki ibadet de insanların zerinde farz olmaktan çıkar.

   Dinimiz, zekata büyük bir önem vermiştir. Ve zenginler için bunu zorunlu kılmıştır. Hatta Hz Ömer zamanında zekatını vermeyen zenginler üzerine ordular gönderildiği bile bilinmektedir. Her zengin insan zekatını verirse ortada açlık ve sefalet kalmaz. Bir alim der ki ''Yoksulların ihtiyaç duyduğu, zenginlerin israf ettiği kadardır.'' Yani zenginler israf etmek yerine ihtiyaç sahiplerine yardım ederse herkes lüks içinde yaşayabilir.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.