İlk İnsanlar mı Daha Mutludur Günümüz İnsanı mı?

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Münazaralarda en sık kullanılan sorulardan bir tanesi de ''İlk insanlar mı daha mutluydu, günümüz insanı mı daha mutludur?'' sorusudur. Kompozisyon.org olarak bizler de kendi düşüncelerimizi belirtelim istedik. Belki münazaraya katılmış birilerine az da olsa faydamız dokunur ve ona farklı pencerelerden bakma imkanı sunmuş oluruz.

İlk İnsanlar mı Daha Mutludur Günümüz İnsanı mı?
Bana göre, eski insanların, günümüz insanı kadar mutlu olması pek mümkün değildir. Bunu anlamak için öyle yüzlerce veya binlerce yıl geriye gitmeye de hiç gerek yok. Yanı başımızdaki dedelerimiz, ninelerimiz, amcalarımız veya dayılarımız bile sık sık, eskiden her şeyin çok zor olduğunu, kendilerinin imkansızlıklar içinde büyüyüp yaşadıklarını ifade eder dururlar.

Daha 40-50 yıl öncesinde gençliğini veya çocukluğunu yaşamış bu yakınlarımız bile eski yaşamdan bu kadar şikayetçi iken, yüzlerce yıl öncesinde yaşayan insanların daha mutlu olduğunu söylemek mümkün müdür? Değildir elbette. Düşünün bir kere. Günümüzde artık her türlü teknolojik imkana sahibiz. Uzaktaki bir yakınımızla değil sadece sesli, görüntülü olarak bile anında iletişime geçiyoruz. Eskiden yaşanan o derin özlem acısını bir kere eskisi kadar tatmıyoruz. Askere gönderdiğimiz çocuklarımızla istediğimiz an haberleşiyor, sağlık durumlarından haberdar olabiliyoruz.

Bir çuval buğdayı un haline getirmek için dedelerimiz eskiden saatlerce, hatta günlerce yol alırlarmış. Ve bu durum ortalama 2 haftada bir tekrarlanırmış. En yakınındaki bir şehre bile bir taziye ziyareti için günlerce yürüdükleri olurmuş. Oysa günümüz insanı şimdiki imkanlarla Türkiye'nin bir ucundan diğerine saatler içinde gidebiliyor. Babalarımız sürekli odun kırmak, annelerimiz hafta boyunca birikmiş çamaşırları elde yıkamak zorunda değil. Artık evler doğal gaz ile, kaloriferlerle ısınıyor, çamaşırlar makine ile yıkanıyor. Eskiden hasat mevsimi gelince çiftçilerimiz bir buğday tarlasını biçmek için yazın o kavurucu sıcaklarında haftalarca tarlalarda eziyet çekiyordu. Şimdi biçerdöver diye bir şey var, dakikalar içinde koskocaman bir buğday tarlasını dakikalar içinde hasat edebiliyor.

Sadece saydıklarımızla sınırlı değil elbette. Günümüzde de fakir var mutlaka. Ancak eskiye dönüp baktığımızda toplumun genelinin yoksul bir yaşam sürdüğü, çeşitli hastalıklarla boğuştuğu bilinmektedir. Şimdilerde, bize en uzak hastane dakika mesafesinde. Herhangi bir acil durumda bir ambulansın gelmesi 15 dakika ya sürüyor ya sürmüyor.

Hele de eskiden yaşan toprak kavgalarını, kabile savaşlarını ele aldığımızda durum daha vahim hale geliyor. Eski insanlar kendilerini asla güvende hissetmezlerdi. Her an bir baskın yiyebilir ve canlarından olabilirlerdi. Oysa şimdi de savaşlar yaşanmasına rağmen, bu savaşlar genellikle bir yer ile sınırlı oluyor. dolayısı ile tüm insanların can korkusu yok.
İlk İnsanlar mı Daha Mutludur Günümüz İnsanı mı Neden?

8 yorum

mükemmmel allah razı olsun
münazara yarışmam vardı

çok güzel kesinikle kazanırız :)

UĞRAŞ VE YORGUNLUK OLDUĞU ZAMAN MUTLULUK VE HUZUR DA OLMAZ BU YÜZDEN GÜNÜMÜZ İNSANI DAHA MUTLUDUR.

AMA ASLA UNUTMA ZAHMET OLMADAN RAHMET OLMAZ BU ARKADAŞIMIZIN SÖYLEDİKLERİNİN HEPSİ AMA HEPSİ ÇÜRÜTÜLEBİLİR TEZLERDEN İBARET

bence değil birlikten kuvvet doğar birlik olunca mutluluk da olur

Münazaramda çok işe yarayacak sağolun

kesin kazanıcaz allah razı olsun çok yardımcı oldunuz

Tabii ki ilk insanlar daha mutludur. Trafik
derdi yok, miras vb. konular yok.
Ama günümüz insanı maddiyat için elini kana
buluyor. Mutluluk bunun neresinde ? Eskiden
hırsızlık diye bir şey yoktu. Günümüze
bakacak olursak, her gün haberlerde
izlediğimiz gibi hırsızlıklar almış başını
gidiyor…
Bence ilk insanlar mutludur. Çünkü cahillerdir, ilkellerdir. Haz mutluluğuna dayalı bir hayat yaşamışlardır.
günümüzde lükslük teknoloji patlaması var ama bu sorunları sıkıntıları çökmeleride beraber getiriyor. teknoloji telefon bilgisayar televizyon ortaya çıktığından beri arkadaşlar akrabalar birbiriyle takılmaz dolaşmaz sohbet etmez oldu. onu geç karı koca bile aynı evde 2 yabancı gibi

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.