Çanakkale Savaşlarının Ruhunu ve Özünü Anlatan Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                        ÇANAKKALE SAVAŞLARININ RUHU VE ÖZÜ
Türk milletinin tarih boyunca verdiği en önemli mücadelelerden birisi şüphesiz ki Çanakkale savaşlarıdır. Çanakkale savaşları, bir savaşın daha ötesidir. Gerçek bir milli mücadele, bir yeniden diriliş ve bağımsızlık uğruna ortaya serilen muazzam bir fedakarlık örneğidir. 18 Mart 1915'te yapılan Çanakkale deniz savaşı ile bu mücadele bitmemiş, bu tarihten sonraki bir yıl boyunca milli mücadele devam etmiştir.

Çanakkale savaşları sadece bir etnik unsurun mücadelesi olmamıştır. Anadolu'nun belki de tüm unsurları büyük bir birlik ve beraberlik ruhu içinde, kanı ve canı pahasına bu topraklar uğrunda savaşmış ve canlarını vermekten çekinmemiştir. Sadece yetişkin erkek, asker veya ordunun da mücadelesi olmamıştır. Bu savaşlarda erkeğiyle kadınıyla, yaşlısıyla genciyle, yediden yetmişe herkes elinden geleni yapmış ve neticede istenen hedefe ulaşılmıştı. Lise talebeleri bile ülkenin bağımsızlığını, milletin özgürlüğünü, halkların namusunu her şeyden, canından bile üstün görmüş ve dünya tarihine örnek olacak mücadeleler vermiştir. Bunun en güzel örneği İstanbul Erkek Lisesi'nin son sınıfta okuyan öğrencileridir. Zira bu lisenin son sınıfında okumakta olan dönemin bütün öğrencileri şehitlik mertebesine ulaşmış ve bir tanesi dahi canını millet yolundan esirgememiştir.

Bugün bu topraklar üzerinde rahat ve özgür bir şekilde gezip dolaşabiliyorsak, kimsenin esareti altında olmadan, kendi al bayrağımızın gölgesinde hayatımıza devam edebiliyorsak, bunu bu öğrenciler ve daha niceleri gibi fedakar insanlarımıza borçluyuz. Güzel şeylerin bedeli ağır olur. Bizim bugün böylesine güzel bir yaşam sürmemizin bedelini işte Çanakkale'de savaşan o insanlarımız ödemiştir.

5 yorum

çok teşekkür ederim ödevime bu yardımcı oldu

Benim işime yaramadı pek güzel bir kompozisyon değildi... Yine de teşekkürler.

Çok yardımcı oldu sağolun

çok iyi değildi ama aklıma fikir getirdi teşekkürler bu arada BTS FİGHTİNG

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.