Doğruluk ve Dürüstlük ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                     DOĞRULUK DÜRÜSTLÜK ÜZERİNE
Her insanın sahip olması gereken ilk ilkelerden biri doğru ve dürüst bir insan olmaktır. Gerek insanlar arasındaki iletişim ve etkileşimin olumlu bir şekilde sürmesi, gerekse de Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak açısından doğruluğun dürüstlüğün önemi büyüktür.

  Her insan doğruluk ve dürüstlüğü ilke edinirse, kimse kimseyi kandırıp aldatmazsa, yaşanılası bir dünya oluşmuş olur. Kimse, kendi çıkarları doğrultusunda birilerini kandırmaz, birilerine haksızlık etmezse güzel bir dünyada yaşamış oluruz. Doğruluk ve dürüstlük, her zaman iyiliği, gerçeği, yardımseverliği doğurur. Adaleti sağlar ve haksızlıkların önünde durur. Bir insan ne kadar yaşasa yaşasın, yaşayabileceği sene sayısı kolay kolay yüzü geçmez. Ahiretin sonsuzluğu ile yüz yılı kıyaslarsak, hangisini tercih ettiğimizin ne kadar önemli olduğunu görebiliriz. Kısacık ömrünü biraz daha güzel, biraz daha zengin yaşama arzusu ile ebedi bir ahireti gözden çıkaranların akıllarına şaşmak gerek. Ahiret olmasa dahi, insanları aldatmak, yalan söylemek, birilerinin zarar görmesine sebep olmak kabul edilebilir bir şey değildir.

  Doğru ve dürüst olan insanlar, toplum içinde kendisine en çok güvenilen insanlardır. Böyle insanlara emanet bırakmaya, kimse çekinmez. Herkes onları sever ve sayar. Oysa doğruluk yerine yalanı, dürüstlük yerine sahtekarlığı benimseyenler toplum tarafından mutlaka dışlanır.

12 yorum

Isime yaradi sagolun ..

Gerçekten güzel bi kompozisyon işime çok yaradı

İnşallah işime yarar saolun

Çok güzel bi kompozisyon yapanın eline sağlık

Sınav için yeterşi değildi ama güzeldi

E yanı idare eder

Çok güzel bir komposizyon yananın eline emeğine sağlık

Çok güzel bir kompasizyon yapanın eline emeğine sağlık

Ben beğendim güzel yazmış artık kim yazdıysa

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.