Genel

Doğruluk ve Dürüstlük ile İlgili Kompozisyon

                                     DOĞRULUK DÜRÜSTLÜK ÜZERİNE
Her insanın sahip olması gereken ilk ilkelerden biri doğru ve dürüst bir insan olmaktır. Gerek insanlar arasındaki iletişim ve etkileşimin olumlu bir şekilde sürmesi, gerekse de Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak açısından doğruluğun dürüstlüğün önemi büyüktür.

  Her insan doğruluk ve dürüstlüğü ilke edinirse, kimse kimseyi kandırıp aldatmazsa, yaşanılası bir dünya oluşmuş olur. Kimse, kendi çıkarları doğrultusunda birilerini kandırmaz, birilerine haksızlık etmezse güzel bir dünyada yaşamış oluruz. Doğruluk ve dürüstlük, her zaman iyiliği, gerçeği, yardımseverliği doğurur. Adaleti sağlar ve haksızlıkların önünde durur. Bir insan ne kadar yaşasa yaşasın, yaşayabileceği sene sayısı kolay kolay yüzü geçmez. Ahiretin sonsuzluğu ile yüz yılı kıyaslarsak, hangisini tercih ettiğimizin ne kadar önemli olduğunu görebiliriz. Kısacık ömrünü biraz daha güzel, biraz daha zengin yaşama arzusu ile ebedi bir ahireti gözden çıkaranların akıllarına şaşmak gerek. Ahiret olmasa dahi, insanları aldatmak, yalan söylemek, birilerinin zarar görmesine sebep olmak kabul edilebilir bir şey değildir.

  Doğru ve dürüst olan insanlar, toplum içinde kendisine en çok güvenilen insanlardır. Böyle insanlara emanet bırakmaya, kimse çekinmez. Herkes onları sever ve sayar. Oysa doğruluk yerine yalanı, dürüstlük yerine sahtekarlığı benimseyenler toplum tarafından mutlaka dışlanır.

Etiketler

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı