Genel

İklim Değişikliği ile İlgili Kompozisyon

TÜM DÜNYA TEHDİT ALTINDA

    Son yıllarda, uzmanların sıkça dile getirdiği iklim değişikliği eminim herkesin dikkatini çekmiştir. Aslında hepimiz farkındayız bir şeylerin olması gerektiği gibi olmadığının; fakat bu durum bizi ne kadar ilgilendiriyor, kendimizi konuya ne derecede dahil ediyoruz bilmiyorum. Mevsimler, artık yaşanması gereken zamanda ve şekilde yaşanmıyor. Örneğin bir kış mevsiminde üşümemiz gerekirken, aniden gelen sıcak bir hava dalgası ile bahar sıcaklarını yaşayabiliyoruz. Peki, bu durumun biz insanlar ve diğer tüm canlılar açısından mahiyeti nedir? Oturup bu konu üzerinde düşünmek gerekir mi yoksa ”Amaaan, Allah’ın işine karışılmaz!” deyip kestirip atmalı mıyız?

    Bizler durumun ciddiyetini henüz yeterince kavramamış olsak da, tüm dünya canlıları olarak büyük bir tehdit altındayız. Bu tehdidin emareleri, kutuplarda görülmeye başladı bile. Normalin üzerinde seyreden sıcaklıklar, kutuplardaki buzulların hızla erimesine ve bu bölgelerde yaşayan birçok canlı türünün yok olmasına sebep olmaya başladı. Bunun sonuçları, bizlere de yansıyacaktır elbette. Buzullar bu hızla erimeye devam ettikçe, yeryüzündeki sular hızla yükselecek ve hepimizi tehdit altına alacaktır. Peki, bu iklim değişikliği sadece yaratıcı ile mi ilgili? Elbette hayır. İklim değişikliğinde insan unsurunun da büyük etkisi var. Her gün kullandığımız araçlarımızın egzozlarından çıkan dumanlar, kullandığımız parfümler, doğaya attığımız zararlı atık maddeler, fabrika atıkları ve zehirli gazlar ve benzeri daha birçok şey, iklim değişikliğini etkilemektedir. Bizlere düşen, tüm bu unsurları araştırmak ve üzerimize düşeni layıkıyla yapmaktır.

   Bu dünya, sadece biz insanlar için tahsis edilmiş bir yaşam alanı değildir. Ancak, sanki sadece tek varisi bizmişiz gibi hareket ediyor, insan dışı varlıkların haklarını görmezden geliyoruz. Çevreye verdiğimiz zarardan, tüm bu hayvan ve bitkiler de nasibini alıyor. Belki biz göremeyeceğiz; fakat böyle giderse çocuklarımız yahut torunlarımız çok daha berbat bir dünyada yaşıyor olacaklar. Bencilliğimizi üzerimizden atıp, bir an önce kendi üzerimize düşeni yapmak için ilk adımı atmalıyız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı