Laiklik ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                       ATATÜRK'ÜN LAİKLİK İLKESİ

   Laiklik, anlam olarak din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması ve herkesin dini inancında serbest olarak, inancını istediği gibi yaşamasıdır. Laiklik ilkesine göre kimse kimsenin inancına müdahale edemez, kimse kimseyi inancından dolayı kınayamaz, bir dini inanca girmesi için zorlayamaz.

   Laikliğin en temel ilkesi, devlet işlerini din işlerinden ayrı tutmaktır. Mustafa Kemal Atatürk'e ve Laiklik ilkesine göre devlet, din kuralları ile yönetilemez. Devletin çağdaş muasır devletlerde de olduğu gibi anayasalarla, kanunlarla yönetilmesi gerekir. Laikliğin ülkemizdeki olumlu etkileri büyük olmuştur. Cumhuriyet dönemine kadar hurafelerle de karışmış dini inançlar, olması gerektiği gibi yaşanmıyordu. Dini kullanan bazı insanlar, din adı altında insanları kandırıyor onları yanlış düşüncelere sevk ediyordu. İnsanlar gerçek İslamı bırakmış, şeyhlerin, müritlerin hakim olduğu bir yaşam tarzı benimsemişlerdi. Ayrıca medreselerde bilim ve fen derslerinden çok dini içerikli dersler okutuluyordu. Bu nedenle bilimde ilerlemez zor hale geliyordu.

   Laiklik ilkesi ile beraber Diyanet İşleri Başkanlığı açılmış, halifelik kaldırılmış böylece din devlet işleri birbirinden ayrılmıştı. Ayrıca tekke, zaviye ve türbeler kapatılmış, insanların şirke gitmesi de önlenmiş. Laikliğin hüküm sürmediği insanlar, dini inançlarını istedikleri gibi yaşayamazlar. Laik olmayan birçok ülkeye baktığımızda, farklı mezhepten olan insanların sürekli savaş halinde olduğunu görmekteyiz. Oysa bizim ülkemizde Müslümanı da Hristiyanı da Yahudisi de istedikleri gibi yaşamaktadır, yaşaması gerekmektedir.

5 yorum

İnkılap ödevi için güzel oldu. Sağ olun.

Beyninizi sizin ya ne alaka dini kullanan insanlar ne demek din yüzünden ilerleyememek ne demek çok saçma aq

kaç ülkenin anayasasında laiklik kavramı geçiyor.sadece ve sadece 2 ülkenin irlanda ve yarım yamalak fransanın.Laiklik güzel bi şey ise neden geri kalan 198 dünya ülkesinin anayasasında laiklik geçmiyor.Çünkü yahudi hristiyan vs bile Allaha şirk koşmaktan korkuyor ve gündemine getirmiyor.Biz de ise laikliği benimsemeyenler dışlanıyor.Şayet halifelik kötü laiklik iyiyse neden hristiyanların bi papazı bi dini bütünleyicisi fetva vereni varda neden bizim yok.Laiklik olmadan insanlar birbirlerinin dinine rengine saygı göstermiyorlarmıydı dinini rahatça yaşamıyormuydu.Ben Laikim diyenin bi kere şapkasını önüne koyup iyice düşünmesi lazım.

kaç ülkede laiklik var :)

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.