Özgürlük ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                      ÖZGÜRLÜK KONULU KOMPOZİSYON

Özgürlük, her bireyin herhangi bir kişinin, kurumun, topluluğun veya kurallar bütününün etkisinde, zorbalığında kalmadan istediği gibi hareket etmesi, istediği gibi yaşamasıdır. Özgürlüğün temelinde insan hakları yatar ve insan haklarından en önemlilerinden biri özgürlüktür.

Ancak özgürlük, başkalarının hakkını çiğneme, başkasına zarar verebilme yetkisini vermez. Özgürlüğün önemi hem tek tek insanlar için hem de devlet veya topluluklar için çok büyüktür. Özgür olmayan insan sürekli bir baskı altındadır. İstediği şeyi yapamayan, baskı altındaki insan ise bir gün patlamak zorundadır. İnsana en çok eziyet eden durumlardan biri özgürlüğünün elinden alınmasıdır. Bir söz vardır: ''Bülbülü altın kafese koymuşlar, ille de vatanım.'' demiş. Bu sözü özgürlük bazında da ele almak mümkündür. İnsan esaret altında olduktan sonra, istediği gibi yaşamayıp, istediği gibi gezip görmedikten sonra varlıklı yaşasa ne olur.

En önemli özgürlüklerden birisi de düşünce özgürlüğüdür. İnsanlar istediği gibi düşünebilmeli, istediği düşünceyi savunabilmeli ve bunu açıklayabilmelidir. Hiç kimse dininden, dilinden, mezhebinden, milletinden veya renginden dolayı yargılanmamalı, herkes istediği gibi yaşamalıdır. Türklerin de geçmişten beri en çok önem verdikleri değerlerden birisi özgürlüktür. Türklerde özgürlük kavramı önemli bir yer tutar. Bu nedenledir ki bilinen en eski Türk tarihinde bile atalarımız özgürlükleri uğruna savaşmış, ölmüş ve öldürmüşlerdir.

Özgürlük insanın gelişimini sağlayan, toplumların kalkınmasını sağlayan büyük bir değerdir. Esaret altında olan hiçbir devlet gelişemez, ilerleyemez. Bizler de öncelikle her türlü konuda özgürlüğümüzü kazanmak veya korumak için uğraşmalı, bu değere çok önem vermeliyiz.

13 yorum

Mukemmel olmus ellerinize saglik :)

bence güzel ama çok basit olmuş

çok güzel olmuş

Bu yorum yazar tarafından silindi.

çok güzel değil ama iğrenç omuş

Beğenmedim.

pehhh kompozisyom 3 taraflı olur giriş gelişme sonuç bunda 4 boşluk iğrenç

Bence özgürlük o kadar iyi görülmemeli. "Neden?" derseniz : çünkü özgürlük kadınlarımızı evden çıkartıp, açılıp saçılmalarina neden olmuştur. Onuda geçtim mesela Amerika "ırak ve İran a özgürlüğü götürüyorum." diye orayaı işgal
etmiştir.

Ben çok begendim☺☺☺☺☺☺

Saçılıp açılmasına? Lan mal bu devirde kadın gece dışarı çıkamıyor korkusunda tecavüze uğrar diye yobaz mal

Güzel teşekkür ederim

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.