Genel

Şanlıurfa Gezi Yazısı

PEYGAMBERLER DİYARI URFA

Güneydoğu Anadolu’nun eşsiz bir tarih zenginliğine sahip olan şehrimiz, Şanlıurfa gezip görülesi yerlerden bir tanesi. Bizler de bu güzel şehrimizi daha yakından tanımak, kültürünü öğrenmek, güzel yemeklerinden tatmak için ziyaret ettik ve bundan da ziyadesiyle memnuniyet duyduk.

Bu gezimizi, bir bahar ayında yaptık. Aslında önceden planlanmış bir gezi değildi. Aniden karar verdik ve kısa zamanda hazırlıklarımızı tamamlayarak yollara revan olduk. Yol boyunca durup fotoğraf çektiğimiz yerler oldu. Şanlıurfa’ya girdiğimizde ise, öncesinde gidip Harran’ı ziyaret etmemiz gerektiğini düşündük ve yola devam ettik. Harran’a vardığımızda, dikkatimizi celbeden ilk şey kümbet evler oldu. İçine girip, inceleme fırsatı da bulduk. Bu evlerin bir özelliği varmış: Kışın sıcak, yazın da serin olurlarmış. Gerçekten de içine girdiğimizde bunu bizler de fark ettik; zira bahar ayı olmasına rağmen dışarısı o kadar sıcakken, bu evlerin içi gayet serindi.

Bu evlerin bazıları, turistler için dizayn edilmişti. İçerisinde o kültüre ait neredeyse her şey bulunuyordu. Özellikle yerel kıyafetler, her bayanın dikkatini çekecek nitelikteydi. Ben de dayanamadım ve kendime yakıştırdığım bir elbiseyi denedim. Fotoğrafını da yazıya ekledim ki sizler de göresiniz. Şahsen benim çok hoşuma gitti bu kıyafetler ve denemeden olmazdı.

şanlıurfa gezisi
Kümbet Evler

Kümbet evleri gezdikten sonra, sıradaki durağımız, dünyanın ilk üniversitesi olan Harran Üniversitesi oldu. Tabii bu üniversite, şimdiki Harran Üniversitesi değil. Yıkılmış, harabeye dönmüş çok eski bir kurumdan bahsediyorum. Fotoğraflarımızı çekip, incelemelerimizi yaptıktan sonra Şanlıurfa merkezine doğru yol aldık.

Şanlıurfa deyince şüphesiz ki akla önce Balıklıgöl gelir. Bizler de bu gölümüzü gördük, gezdik ve balıklarına yem vermeyi ihmal etmedik. Gölün etrafındaki dinlenme alanlarında birbirinden güzel güller mis kokuları ile bizleri çağırıyordu. Bu güzelliklerin tadını aldıktan sonra, karnımızın iyice acıktığını, artık bir ciğer yemenin de zamanının geldiğini düşündük ve bulduğumuz ilk ciğerciye atıverdik kendimizi. Gerçekten de çok lezzetliydi. Herkesin dediği gibi, ciğer Urfa’da yenmeliydi.

Bu güzel gezimiz, güneşin ufka yaklaşması ile sona erdi. Memleketimize dönmek üzere rotamızı çevirdik. Aklımızda ise bu güzel Urfa gezisi ile ilgili güzel hatıralar kaldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı