Genel

Yanlış Bildiğimiz Atasözleri Ve Deyimlerin Doğrusu Nasıldır?

Atalarımızın yaşadıkları olaylar karşısında dile getirdikleri eğitici, öğretici ve ders verici nitelikte olan sözlere atasözleri ya da deyim denir. Bu özellikleri ile atasözleri ve deyimler insanlar için çoğu zaman yol gösterici olmuşlardır. Atasözleri ve deyimlerin söyleyeni bilinmediğinden neredeyse tamamı anonimdir. Atasözlerinin çoğu mecazidir ve söz sanatları vardır.
           
            Yıllardır süregelen kullanım şekilleri ve alanları sayesinde kültürümüzün de bir parçası olmuşlardır. Daha ilkokuldayken bile derslerimizde yer edinmişlerdir.
            Atasözleri ve deyimlerde kelime değişikliği yapılamaz. Örneklemek gerekirse İki ayağı bir pabuca girmek cümlesinde pabuç yerine ayakkabı kelimesi yazılıp söylenemez. Başında kavak yelleri esiyor deyiminde de yel yerine rüzgâr kelimesi kullanılamaz.
            Toplum olarak gündelik hayatımızda da günde birden fazla atasözü ve deyim kullanırız. Acıktığımızda; karnım zil çalıyor, telaşlandığımızda eteklerim tutuştu gibi hissettiğimiz duyguyu ya da yaşadığımız olayı atasözü ve deyimlerle perçinleyerek daha vurgulu halde belirtmek için de sık sık atasözleri ve deyimlerden faydalanırız.
            Yalnız, atasözlerinin ve deyimlerin söylenişinin çok eski yıllara dayanması ya da kaynağından değil de kulaktan dolma öğrenmemizin etkisinden kaynaklı bazı atasözlerimizi ve deyimlerimizi yanlış yazıp yanlış telaffuz etmekteyiz.
            Bu konuda da birkaç örnekleme yaparak yanlış bildiğimiz atasözleri ve deyimlerin doğrusu nasıldır? birkaç örnekle görelim.
            Güzele bakmak sevaptır:
            Yanlış bilinen atasözleri ve deyimlerin neredeyse başında gelir. Güzele bakmak sevaptır doğru değildir. Doğru olan ise güzel bakmak sevaptır şeklindedir.
             Aptala malum olurmuş:
             Cümleyi Aptala malum olurmuş şeklinde yazmak ya da telaffuz etmek yanlıştır. Doğrusu abdal’a malum olurmuş şeklindedir. Abdal, eski Türkçe’de zeki insan anlamında kullanılır. Derviş, âlim anlamlarına da gelir. Abdala malum olurmuş da zeki insanlar olabilecekleri önceden sezebilir anlamındadır.
            Saatler Olsun:
            Doğrusu sıhhatler olsun dur. Sıhhat, sağlık anlamına gelir.
            Örnekleri; Göz var nizam var – Göz var izan var
            Eşek hoşaftan ne anlar – Eşek hoş laftan ne anlar
            Kısa kes aydın havası olsun – Kısa kes aydın abası olsun vb.şeklinde sıralayabiliriz.

            Kısacası; öz kültürümüz olan atasözü ve deyimlerimize sahip çıkmalı doğru söylenişleriyle, kalıplarını bozmadan gelecek nesillere en doğru şekilde aktarmak için elimizden geleni yapmalıyız. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı