Genel

Biyografi Örnekleri

Herhangi bir kişinin hayatını tüm yönleri ile ele alan metin türüne biyografi denmektedir. Yaşam öyküsü olarak da bilinmektedir. Biyografisi yazılacak kişinin ille de ünlü, tanınmış birisi olmasına gerek yoktur. Sıradan bir insanın hayatını anlatan yazılar da biyografi türüne girmektedir.
Aşağıda sizler için birçok biyografi örneği sunduk. Kısa biyografi örnekleri isteyenler için kısa örnekler; uzun biyografi örnekleri isteyenler için de uzun biyografi örnekleri hazırladık. Umarız ki verdiğimiz biyografi örnekleri işinizi görür.
BİYOGRAFİ ÖRNEKLERİ
Biyografi Örnekleri 1
MEHMET İLİTER BİYOGRAFİSİ
    Öğretmen ve aynı zamanda şair olan Mehmet İLİTER, 24 Temmuz 1981 tarihinde Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Köseler Köyü’nde dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokulu burada tamamlayarak, lise öğrenimine Kahta Süper Lisesinde devam etti.
   Muğla Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı ve bu üniversiteden 2008 yılında mezun oldu. Yüksek Lisansını da yine Edebiyat üzerine yaptı. 2014-2015 eğitim öğretim yılında İstanbul’daki bir liseye Edebiyat Öğretmeni olarak atandı. Görevine halen burada devam etmektedir.
   Mehmet İLİTER, henüz lise yıllarında iken şiire ilgi duymaya başladı. Bu yıllarda profesyonelce yazdığı şiirlerle ilgileri üzerine çekti. ‘’Amorti Sevdalar’’ adlı şiir, büyük bir kesim tarafından çok beğenildi. Sonraki yıllarda birçok dergide ve internet sitesinde şiirleri yayımlandı. Mehmet İLİTER, şiir çalışmalarına halen devam etmektedir.
Biyografi Örneği 2
ATATÜRK BİYOGRAFİSİ
Asıl adı Mustafa olan Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Ailesinin kendisine verdiği isim Mustafa’dır. İkinci ismi olan ‘’Kemal’’ ise kendisine matematik öğretmeni tarafından verilmiştir. Daha sonra soyadı kanunu ile birlikte kendisine ‘’Atatürk’’ soyadı verilmiş, böylece Mustafa Kemal Atatürk olarak anılır olmuştur.
Babası Ali Rıza Bey, annesi ise Zübeyde Hanım’dır. Atatürk, askeri okulda eğitilmiş ve asker olmuştur. 1. Dünya Savaşı’da birçok önemli cephede savaşmış, Kurtuluş Savaşlarında ise Türk ordusuna bizzat liderlik yapmıştır. Yaşamı boyunca bu ülkenin kalkınması yolunda hizmet etmiş, birçok yenilik getirmiştir. 1919’da Samsun’a çıkarak, kurtuluş savaşının temellerini atmıştır.
Mustafa Kemal Atatürk, daima barışı savunmuş ama bağımsızlık, özgürlük ve milli egemenlikten asla taviz vermemiştir. Çeşitli bilimsel çalışmalarda bulunmuş ve bir Geometri kitabı hazırlamıştır. 10 Kasım 1938 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur. Kabri Ankara’da bulunan Anıtkabir’dedir.
Biyografi Örneği 3
RIZA ALİ SİNANOĞLU BİYOGRAFİSİ
Rıza Ali Sinanoğlu Hayatı
   Ünlü yazar Rıza Ali Sinanoğlu 1945 Malatya doğumludur. Babası Derviş Hikmet Sinanoğlu, annesi ise Nuriye Sinanoğlu’dır. 5 kardeşin ikincisidir. İlk ve orta ve lise öğrenimini Malatya’da tamamlamıştır. Hukuk Fakültesi bölümünden mezun olmuş, daha sonraki yıllarda Edebiyat bölümünü de okumuştur.
   İlk romanını 1968 yılında yayıımlamıştır. ‘’Hayal Dünyası’’ adlı romanı birçok baskı görmüş ve döneminin en çok satan romanları arasında yerini bulmuştur. Roman türünün yanı sıra hikaye örnekleri de vermiştir. Özellikle ‘’Derme Çatma Hayatlar’’, ‘’Beklenen Atlı’’ gibi hikaye kitapları, en çok tanınan hikaye kitapları arasında sayılmaktadır.
   Rıza Ali Sinanoğlu 1971 yılında Ayşenur Hankendi ile hayatını birleştirmiş ve iki çocuk sahibi olmuştur. Geride 8 roman, 6 hikaye kitabı ve çok sayıda edebi eser ve şiir bırakmıştır. 2004 yılında geçirdiği bir kalp rahatsızlığı sonucunda hayatını kaybetmiştir.
Rıza Ali Sinanoğlu Eserleri
Romanları: Hayal Dünyası, Genç ve Güzel, Kır Atı, Yasemen’den Gelenler, Akışına Bıraktım, Zoraki Sevgi, Gönül Bahçesi, Fikrimin Gülü.
Hikayeleri: Derme Çatma Hayatlar, Beklenen Atlı, Belki Bir Gün, Ağa’nın Oyunları, Kır Bahçesi, Yılan Dağı.
Şiirleri: Rıza Ali Sinanoğlu Tüm Şiirleri
Rıza Ali Sinanoğlu Edebi Kişiliği
   Yazar, neredeyse tüm yapıtlarında özellikle kırsal bölge insanını ele almıştır. Halkın yaşadığı sıkıntıları, sosyal düzensizlikleri çekinmeden yazmıştır. Gerek romanlarında gerekse de hikayelerinde yer alan kahramanlarını gerçek yaşamdan seçmiştir.

   Dili anlaşılır ve sadedir. Zaman zaman, bölgesel ağız ve şivelere yer vermiş, böylece yapıtlarının okurla olan etkileşimini artırmayı başarmıştır. Şiirlerini ise daha çok ölçülü, kafiyeli, redifli yazmıştır. Ancak bazı şiirlerinde, serbest ölçüyü de kullanmıştır.
NOT: Değerli ziyaretçilerimiz, sizler için hazırladığımız biyografi örneklerini beğendiyseniz lütfen kısa da olsa yorum bir yorum yazın. Görüşleriniz bizim için değerlidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. biraz daha bilindik kişiler olsaymış; ne çok bilindik ne az bilindik orta yollu birisi olsaymışş

  2. Çok güzel olmuş ellerinize sağlık ama birşey düzeltmenizi isteyeceğim.
    Lütfen o ATATÜRK'ün biyografisinin altına "ruhu şad,mekanı Cennet olsun!" yazar mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı