Biyografi Örnekleri

Herhangi bir kişinin hayatını tüm yönleri ile ele alan metin türüne biyografi denmektedir. Yaşam öyküsü olarak da bilinmektedir. Biyografisi yazılacak kişinin ille de ünlü, tanınmış birisi olmasına gerek yoktur. Sıradan bir insanın hayatını anlatan yazılar da biyografi türüne girmektedir.

Aşağıda sizler için birçok biyografi örneği sunduk. Kısa biyografi örnekleri isteyenler için kısa örnekler; uzun biyografi örnekleri isteyenler için de uzun biyografi örnekleri hazırladık. Umarız ki verdiğimiz biyografi örnekleri işinizi görür.

BİYOGRAFİ ÖRNEKLERİ

Biyografi Örnekleri 1
MEHMET İLİTER BİYOGRAFİSİ
    Öğretmen ve aynı zamanda şair olan Mehmet İLİTER, 24 Temmuz 1981 tarihinde Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Köseler Köyü’nde dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokulu burada tamamlayarak, lise öğrenimine Kahta Süper Lisesinde devam etti.

   Muğla Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı ve bu üniversiteden 2008 yılında mezun oldu. Yüksek Lisansını da yine Edebiyat üzerine yaptı. 2014-2015 eğitim öğretim yılında İstanbul’daki bir liseye Edebiyat Öğretmeni olarak atandı. Görevine halen burada devam etmektedir.

   Mehmet İLİTER, henüz lise yıllarında iken şiire ilgi duymaya başladı. Bu yıllarda profesyonelce yazdığı şiirlerle ilgileri üzerine çekti. ‘’Amorti Sevdalar’’ adlı şiir, büyük bir kesim tarafından çok beğenildi. Sonraki yıllarda birçok dergide ve internet sitesinde şiirleri yayımlandı. Mehmet İLİTER, şiir çalışmalarına halen devam etmektedir.

Biyografi Örneği 2
ATATÜRK BİYOGRAFİSİ
Asıl adı Mustafa olan Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Ailesinin kendisine verdiği isim Mustafa’dır. İkinci ismi olan ‘’Kemal’’ ise kendisine matematik öğretmeni tarafından verilmiştir. Daha sonra soyadı kanunu ile birlikte kendisine ‘’Atatürk’’ soyadı verilmiş, böylece Mustafa Kemal Atatürk olarak anılır olmuştur.

Babası Ali Rıza Bey, annesi ise Zübeyde Hanım’dır. Atatürk, askeri okulda eğitilmiş ve asker olmuştur. 1. Dünya Savaşı’da birçok önemli cephede savaşmış, Kurtuluş Savaşlarında ise Türk ordusuna bizzat liderlik yapmıştır. Yaşamı boyunca bu ülkenin kalkınması yolunda hizmet etmiş, birçok yenilik getirmiştir. 1919’da Samsun’a çıkarak, kurtuluş savaşının temellerini atmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, daima barışı savunmuş ama bağımsızlık, özgürlük ve milli egemenlikten asla taviz vermemiştir. Çeşitli bilimsel çalışmalarda bulunmuş ve bir Geometri kitabı hazırlamıştır. 10 Kasım 1938 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur. Kabri Ankara’da bulunan Anıtkabir’dedir.

Biyografi Örneği 3
RIZA ALİ SİNANOĞLU BİYOGRAFİSİ

Rıza Ali Sinanoğlu Hayatı
   Ünlü yazar Rıza Ali Sinanoğlu 1945 Malatya doğumludur. Babası Derviş Hikmet Sinanoğlu, annesi ise Nuriye Sinanoğlu’dır. 5 kardeşin ikincisidir. İlk ve orta ve lise öğrenimini Malatya’da tamamlamıştır. Hukuk Fakültesi bölümünden mezun olmuş, daha sonraki yıllarda Edebiyat bölümünü de okumuştur.

   İlk romanını 1968 yılında yayıımlamıştır. ‘’Hayal Dünyası’’ adlı romanı birçok baskı görmüş ve döneminin en çok satan romanları arasında yerini bulmuştur. Roman türünün yanı sıra hikaye örnekleri de vermiştir. Özellikle ‘’Derme Çatma Hayatlar’’, ‘’Beklenen Atlı’’ gibi hikaye kitapları, en çok tanınan hikaye kitapları arasında sayılmaktadır.

   Rıza Ali Sinanoğlu 1971 yılında Ayşenur Hankendi ile hayatını birleştirmiş ve iki çocuk sahibi olmuştur. Geride 8 roman, 6 hikaye kitabı ve çok sayıda edebi eser ve şiir bırakmıştır. 2004 yılında geçirdiği bir kalp rahatsızlığı sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Rıza Ali Sinanoğlu Eserleri
Romanları: Hayal Dünyası, Genç ve Güzel, Kır Atı, Yasemen’den Gelenler, Akışına Bıraktım, Zoraki Sevgi, Gönül Bahçesi, Fikrimin Gülü.

Hikayeleri: Derme Çatma Hayatlar, Beklenen Atlı, Belki Bir Gün, Ağa’nın Oyunları, Kır Bahçesi, Yılan Dağı.

Şiirleri: Rıza Ali Sinanoğlu Tüm Şiirleri

Rıza Ali Sinanoğlu Edebi Kişiliği
   Yazar, neredeyse tüm yapıtlarında özellikle kırsal bölge insanını ele almıştır. Halkın yaşadığı sıkıntıları, sosyal düzensizlikleri çekinmeden yazmıştır. Gerek romanlarında gerekse de hikayelerinde yer alan kahramanlarını gerçek yaşamdan seçmiştir.


   Dili anlaşılır ve sadedir. Zaman zaman, bölgesel ağız ve şivelere yer vermiş, böylece yapıtlarının okurla olan etkileşimini artırmayı başarmıştır. Şiirlerini ise daha çok ölçülü, kafiyeli, redifli yazmıştır. Ancak bazı şiirlerinde, serbest ölçüyü de kullanmıştır.

NOT: Değerli ziyaretçilerimiz, sizler için hazırladığımız biyografi örneklerini beğendiyseniz lütfen kısa da olsa yorum bir yorum yazın. Görüşleriniz bizim için değerlidir.

İlginizi Çekebilir

35 Yorum

avatar

Çok iyi olmasa da ginede güzel

avatar

BEĞENDİM SUNUM VARDI VE BURADAN YARDIM ALDIM TEŞEKKÜRLER 2018 ŞUBAT MY NAME İS SUHA

avatar

Guzel örnekler var...

avatar

biraz daha bilindik kişiler olsaymış; ne çok bilindik ne az bilindik orta yollu birisi olsaymışş

avatar

Çok güzel olmuş ellerinize sağlık ama birşey düzeltmenizi isteyeceğim.
Lütfen o ATATÜRK'ün biyografisinin altına "ruhu şad,mekanı Cennet olsun!" yazar mısınız?

avatar

kısa örnek yokki

avatar

Allah'tan korkmaz mısın kardeşim! :-) Sanırım senin istediğin biyografi örneği şu:

Ömer Seyfettin
Doğdu, yaşadı, öldü.

avatar

Iti beğendim

avatar

Beğendim ellerinize sağlık

avatar

Güzel beğendim,fakat biraz daha fazla olabilirdi diye düşünüyorum.😊

avatar

bence gayet güzel kısa ve net hazırlayanın ellerine sağlık

avatar

Elinize saglık

avatar

bence net ve kısa tam istediğim gibi...

avatar

ayn karşim haklısın

avatar

Gayet guzel olmus ba yil dimmmmm

avatar

Kesinlikle harika

avatar

kufur etmeyelim arkadaşlar

avatar

Çık iyi olmasada yinede idare eder

avatar

teşekkür ederim :)

avatar

Ya güzel olmuşta biraz daha fazla yazsaydınız daha güzel olurdu

avatar

Harikaaaaaaaaaaaaaaaa.😍😍😍

avatar

Çoooooooooooooooooooook güzel

avatar

Bence güzel

avatar

Teşekkürler bilgi için

avatar

baya güzel

avatar

çok edgü bolmiş kardeşim

avatar

Sağolun fakat biraz uzunlar

avatar

Çok güzel

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *