Efsane Örnekleri (Uzun ve Kısa)

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Eskiden yaşadığı düşünülen, kulaktan kulağa duyularak günümüze kadar gelen olağanüstü olaylara efsane adı verilmektedir. Çoğu defa efsane ve destan karıştırılsa da, özünde efsane, destandan farklıdır. Destanlar, daha çok savaş, kahramanlık, göç gibi konuları ele alırken ve şiir şeklinde yazılırken, efsanelerde daha basit konular ele alınmaktadır. Masal ile benzerlik göstermektedir. Efsanede bahsi geçen konunun olağanüstü olduğu bilinse de, yine de insanlar tarafından, gerçekten de yaşandığı düşünülmektedir.

Sizler için efsane örnekleri hazırlamaya çalıştık. Efsane örneklerine göz atarak sizler de efsane metin türüne örnekler yazabilirsiniz. Biz, bu sayfada, daha önce hiç ele alınmamış efsanelerden örnek vermeyi uygun gördük. Umarız kısa efsane örnekleri ve uzun efsane örnekleri herkesin işini görecektir.

EFSANE ÖRNEKLERİ

Efsane Örneği

ALTIN ARILAR
   Bir zamanlar, tüm zamanlarını define aramakla geçiren iki kişi varmış. Bir gün yine define ararlarken açık işaretlere rastlamışlar. Definenin yerini tespit edip kazmaya başlamışlar. Onlar kazarken, yerin derinliklerinden arı vızıltıları geliyormuş; fakat defineciler duruma pek anlam verememişler.

   Kazmaya devam etmişler. Sonunda, altınların saklanmış olduğu sandığa varmışlar. Sandığın kapısını açar açmaz binlerce arı bunlara saldırmaya başlamış. Can havliyle kendilerini korumak için arılara vurmaya başlamışlar. Derken arıların tamamı uçup gitmiş. Defineciler üzerindeki şoku atlatıp da kendilerine geldiklerinde yerdeki altınları görmüşler. Meğer can havliyle vurdukları tüm arılar altın olup düşmüş yere.

   Defineciler, geriye kalan arıların izini sürmüş ve bir mağaraya girdiklerine karar vermişler. Mağaraya girdiklerinde, kendilerini yarı arı yarı insan arı kraliçesi karşılamış. Definecileri ne kadar uyardıysa da lafını dinletememiş. Arılara emir vermiş ve tüm arılar bu adamlara saldırarak onları sokmuşlar. Bu iki adam, hala Malatya'daki bir mağarada heykel suretinde bulunmaktadır.

Efsane Örneği

ÜÇ GÖZE EFSANESİ
   Bundan yüzyıllarca evvel, Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde yaşayan iki aile, o bölgenin tek su kaynağı olan Gürüce su kaynağı üzerine tartışırlar. Bu su artık çiftçilere yetersiz geldiği için, bostan sulamada kimin hangi sırayla suyu kullanacağına bir türlü karar veremezler.

   Mesele, kısa sürede iyice kızışır ve taraflar artık kan dökmeye karar verirler. Bir gün bu iki aile ölümü göze alır ve şöyle derler: ''Yarın gelip bu su başında çarpışacağız. Kim ki hayatta kalırsa, o suyu artık onlar kullanacaktır.'' Ertesi gün karar verdikleri gibi suyun başına silahları, bıçakları ile giderler. Ancak oraya gittiklerinde hepsinin ağzı açık kalır. Zira Gürüce su kaynağının suyu o kadar çok artmıştır ki tüm ilçeye yetecektir. İşin enteresan kısmı ise şudur: Kocaman bir kaya parçası, bu su kaynağının tam ortasında durmakta ve suyu üç eşit parçaya bölmektedir. Bir parçası birinci ailenin topraklarına doğru, ikinci parçası diğer ailenin topraklarına doğru, bir parçası da ortaya doğru akmaktadır. Böylece hem bu iki ailenin isteği gerçekleşmiş, hem de civardaki diğer çiftçilerin su ihtiyacı giderilmiştir. Bu olayın, Allah'ın bir lütfu olduklarını düşünmüş ve çarpışmaktan da vazgeçmişlerdir. Barışıp, bundan sonraki yıllarda da mutlu mesut yaşamışlardır.

   Bugün hala Gürüce suyu buz gibi ve tüm bereketiyle akmaya devam etmekte, Çelikhanlı çiftçilere can suyu olmaya devam etmektedir.

NOT: Verdiğimiz efsane örnekleri zaman zaman çeşili bölgelerde farklı versiyonları ile anlatılır. Biz de efsane örneklerine kendimizce de bir şeyler katarak size uygun örnekler sunmaya çalıştık. Umarız ki efsane örneklerini beğenirsiniz.

8 yorum

Çok yardımcı oldu çok teşekkür ederim

Rica eder, başarılar dilerim.

Tesekkur ederim

teşekkürler hiç yardımcı olmadı

ALTIN ARILAR
yazısınıda yazın

Thank You Too :)

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.