Genel

15 Temmuz ile İlgili Kompozisyon

                                                                     O GECE

   İstiklal şairimiz Mehmet Akif’in ”Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın!” ünlü cümlesini duymuşsunuzdur. Akif haklıydı; zira öyle muntazam bir eserin yazılabilmesi için o kabus gibi yılların yeniden yaşanması gerekirdi. Biz de diyoruz ki: Allah bu milleti bir daha 15 Temmuz Destanı gibi bir destan yaşatmak zorunda bırakmasın.

   İdeolojimiz, siyasi fikrimiz, dinimiz, dilimiz ne olursa olsun, tüm bunları bir kenara bırakıp o geceye dönelim. O gece, 7’den 70’e kadınıyla erkeğiyle her ferdimiz birer korkusuz aslana dönüştü. Her korku hissettiler yüreklerinde ne de ölümün acısını… 15 Temmuz şehitleri olarak anılma gayesi ile bile olsa, fitneye fırsat vermediler. Yumuşacık bedenleri ile demir zırhlara, tanklara ve de kahpe kurşunlara siper oldular. Kimisi yaralandı, kimisi ise şehadet şerbetinden içti; ancak tek bir vatandaşımız geri adım atma. O gece adeta bir destan yazıldı. Öyle bir destan ki asırlarca unutulmayacak… Öyle bir destan ki torunlarımız gururla anlatacak.

   15 Temmuz yanıyordu. Mevsimin sıcağından değil, sokaklara, halklara, kurumlara, güvenlik güçlerimize atılan bombalarla, mermilerle yanıyordu. Bizler de yanıyorduk. Vatan sevdası ile, düşmana duyduğumuz öfke ile yanıyorduk. Bir de yüreği yanan analar, babalar, çocuklar, bacılar vardı. Az değil yüzlerce şehit vermiştik. Evlatlar babasız, annesiz, anne babalar evlatsız kalmıştı. elbette yanacaktı yürekleri.

   O gece bir zafer kazanıldı, düşman püskürtüldü, milletimiz belki de ilk defa bu denli birlik oldu. Herkes aynı yolun yolcusuymuş gibi rotasını belli yerlere doğrulttu. Her kurum adeta canlı kalkan gibi sarıldı. Elinde çakısı bile olmayan kahramanlar uzun namlulu silahları olan vatan hainlerinden silahlarını aldı, tanklarını durdurdu.

   Bir de Ömer Halisdemir gibi darbenin seyrini adeta değiştiren ve bu uğurda can veren şehitlerimiz oldu. Onlar hiç unutulmadı ve unutulmayacak. 15 Temmuz şehitleri daime yüreklerimizde, anılarımızda yaşayacak.

                                                                          -SON-

                                                      15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ


     15 Temmuz şehitleri ile ilgili ne kadar övgüde bulunsak azdır. Onlar ki bu vatanın çocukları daha iyi, daha güzel bir geleceğe sahip olsunlar diye hiç düşünmeden canlarını verdiler. Korkudan uzak, birer aslan gibi meydanlarda kükrediler. Fırsat vermediler düşmana. Şehit olacaklarını bile bile, üstüne üstüne gittiler düşmanın. Kimisi ”İnsan bir defa ölür, bari şerefimizle ölelim.” dedi, kimisi sessizce yürüdü ölüme. Gerçi onlar ölmedi, onlar yaşıyor ve aramızdalar.

   Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de, Bakara suresinin 154. ayetinde ne demişti? ”Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler ve siz bunun farkında olmazsınız!” Evet, 15 Temmuz şehitleri de diridirler ve diri kalmaya devam edecekler. Düşünebiliyor musunuz, 15 Temmuz gecesi insanlar ölümü göze ala ala yollara döküldü. Abdestler alındı, helallikler istendi. Gitmek var dönmek yok dendi. Kimisi döndü, kimisi ebedi hayata göçtü.

   Onlar ki şehadetleri ile yüreklerimizi dağladı, ancak bizlere böyle güzel bir vatanı da bağışladı. Ne mutlu ki böyle kutsal topraklarda doğduk, ne mutlu ki böyle yüce insanlarla aynı vatanı paylaştık. Allah şehitlerimizin geride kalan yakınlarına sabır ve dayanma gücü versin. Allah vatanımızı milletimizi her türlü beladan, fitneden, fesattan korusun. Amin.

                                                                        -SON-


NOT: Değerli okurlarımız, sizler de 15 Temmuz şehitleri ile ilgili kompozisyon yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz. Özgün ve imla kurallarına uygun yazılmış yazılarınız bu sayfaya eklenecektir. Ayrıca bizim yazdığımız kompozisyonlar hakkında yaptığınız tüm yorumların bizim için çok değerli olduğunu unutmayın lütfen.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı