Genel

Betimleyici Anlatım Metinleri Kısa Örnekler

Hemen hemen her sınavda karşınıza çıkan konulardan bir tanesi de betimleyici anlatımdır. Betimleyici anlatıma ”tasvir edici anlatım” da denmektedir. Sizler için hazırladığımız betimleyici anlatım metinlerini incelediğinizde, bu konu ile ilgili herhangi bir sıkıntınızın kalmayacağını umuyoruz.

Betimleyici Anlatım Nedir?

Betimleyici anlatım; herhangi bir yerin, bir insanın fiziki özelliklerinin veya ruhsal özelliklerinin okuyucunun gözünde canlandıracak şekilde anlatıldığı yazılarda kullanılan bir anlatım biçimidir. Betimlemenin diğer adı ”tasvir”dir.

                          BETİMLEYİCİ ANLATIM METİNLERİ

1- Bir Yerin Betimlemesi

                                              BİR OKULUN BETİMLEMESİ

Mehmet Akif Ersoy Lisesi, iki kilometrekarelik bir alanda dört kat üzerine inşa edilmiştir. Okul bahçesinin güney ve kuzey bölümlerine bahçe giriş kapıları yapılmıştır. Bahçede okul binasının yanı sıra kapalı spor salonu ve çok amaçlı salon bulunmaktadır.

Okul duvarları mavi ve beyaz renklerle boyanmıştır. Koridorlar son derece geniş ve uzundur. Koridora değil de içeriye açılan sınıf kapıları daha kullanışlı hale getirilmiştir. Sınıf pencereleri üstten açılmalı kelebek pencerelerdir. Okulun bütün iç duvarları mat beyaza boyalıdır. Koridorlarda Türk tarihindeki önemli şahsiyetlerin resimleri ve hayatları ile ilgili bilgiler içeren tablolar asılıdır.

Binanın birinci katında öğretmenler odası, müdür yardımcısı odası, fotokopi odası ve kütüphane bulunmaktadır. Geniş olan kütüphanede her türlü kitabı bulmak mümkündür.

                                                                        -SON-

2- Bir İnsanın Fiziki Özelliklerinin Betimlemesi

                                                  BABANIN BETİMLEMESİ

Babam uzun boylu ve kilolu bir insandı. Ancak kiloları onu şişman değil heybetli gösterirdi; zira kiloları sadece göbeğe değil tüm vücuduna dağılmış durumdaydı. Saçları siyah ve hafif dalgalıydı. Şakakları az da olsa kırlaşmaya başlamış ve bu kırlaşma ona farklı bir karizma katmıştı.

Bakışları dimdik ve sertti; ancak gülümsediğinde o sert bakışlardan eser kalmaz, yanağındaki gamze de hafif belirirdi. Kaşları da gözleri ile uyumluydu. Siyah ve kalın kaşları, hafif sivri düzgün bir burnu vardı. Omuzları genişçe, kolları uzuncaydı. Yürürken kolları ileri geri savrulurdu.

Kış aylarında siyah uzun pardesüsü ve beyaz atkısı üzerinden eksik olmazdı. Eski kabadayılardan sayılırdı; ama öyle garibanı ezenlerden değildi. Sadece hakkını kimseye yedirmez, garibin de hakkını savunurdu o kadar.

                                                                        -SON-

3- Bir İnsanın Ruhsal Özelliklerinin Betimlemesi

                                                         ANNENİN BETİMLEMESİ

Annem, dünyanın belki de en şefkatli insanıydı. Ne bir insana ne hayvana ne de ağaca yapılan eziyete dayanırdı. Bir kedi için hüngür hüngür ağladığı olurdu. Kolay kolay sinirlenmez, sinirlendiğinde de siniri çabuk geçerdi. İçindeki neşe gözlerine de yansırdı; gözleri daima gülümserdi.

İnsanlara karşı son derece anlayışlı, hoş görülüydü. Bir insanın ayıbını yüzüne vurduğunu hatırlamam; ancak güzelce ve o insanı incitmeden yanlışını da söylerdi. İnsanlara yardım etmeyi kendine düstur edinmişti. Mutluluğunun bu şekilde arttığını düşünürdü.

                                                                        -SON-

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı