İnsan ve Çevre İlişkisi Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                       İNSAN VE ÇEVRE

Yaşadığımız çevre, bir anlamda yaşamımızı şekillendirmektedir. Bununla birlikte insanoğlu da, yaratıldığından bu yana yaşadığı çevreyi şekillendirmeye, değiştirmeye veya geliştirmeye devam etmiştir. Çevre, canlıların hayat sürdüğü bütün alanlar olarak tanımlanabilir. Bu alanların sahip olduğu özellikler, insanları olumlu veya olumsuz şekilde etkileyebilir.

İnsan, yaşadığı çevreyi korumakla, güzelleştirmekle mükelleftir. Aksi takdirde hem çevreyi yenmiş hem de ona yenilmiş olacaktır. Çevreyi kirleten insan onu yenmiş demektir. Bununla beraber, kirlenen çevre de insanlara ve diğer canlılara zarar vereceğinden, çevre de insanı yenmiş demektir. İnsanlar çevreyi farklı şekillerde değiştirmektedir. Şehirleşmeler, yapılan yapay göletler, barajlar, setler hep insanoğlunun çevre ile ilişkisini göstermektedir.

İnsanoğlu, yaşamını sürdürebilmek için çevreye her zaman muhtaç olmuştur. En kaba tabiri ile beslenme ihtiyacı için çevreden faydalanmak zorundadır. Çevremizdeki bitkiler, çevrede yaşayan hayvanlar, insanın beslenme ihtiyacını gidermektedir. Bununla bilikte insanın çevreye verdikleri de azımsanamayacak kadar çoktur.

Örneğin insan, çorak toprakları, dağları ağaçlandırarak, susuz toprakları sulu hale getirerek çevreye katkıda bulunmuş olur. İnsan ve çevre hakkında şunu söyleyebiliriz: Ne çevre insansız pek bir anlam ifade eder, ne de insan temiz bir çevre olmadan bir anlam ifade eder. İnsana düşen görev, çevresini her zaman korumak ve güzelleştirmektir.

                                                                            -SON-

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.