Genel

Otobiyografi Örnekleri ve Özellikleri

Değerli okurlar, sizler için hazırladığımız otobiyografi örneklerini inceleyerek siz de otobiyografinizi kaleme alabilirsiniz. Örneklere geçmeden önce otobiyografinin ne olduğuna, hangi özelliklere sahip olduğuna değinmek yararlı olacaktır.

Otobiyografi Nedir?

Otobiyografi, kişinin kendi hayatını anlattığı yazılardır. Öz yaşam öyküsü veya öz geçmiş de denmektedir.

Otobiyografi Özellikleri Nelerdir?

– Otobiyografilerde hayatın tamamı değil önemli bölümleri anlatılır.
– Kişi, kendinin yanı sıra, aile bireylerinden de bahseder.
– Otobiyografi yazıları öznel metinler sayılsa da kişi sadece gerçekleri anlatmalıdır.
– Sade ve anlaşılır bir dille yazılmalıdır.

                                            OTOBİYOGRAFİ ÖRNEKLERİ

                                                          Otobiyografi Örneği 1   Adım Eray ÖZKAN. 25 Nisan 2003 yılında, öğretmen bir anne ve babanın ikinci çocuğu olarak dünyaya geldim. Babamın adı Ahmet, annemin adı Derya. Her ikisi de halen sınıf öğretmeni olarak çalışmakta.

   İlkokul ve ortaokul eğitimimi Malatya Abdulkadir Eriş İlköğretim okulunda tamamladım. Daha sonra girdiğim lise sınavlarında başarılı olarak Malatya Fen Lisesine yerleştim. Şu an Malatya Fen Lisesi 9. sınıftayım. Derslerim gayet iyi. En sevdiğim ders Matematik. Sayısal derslerin yanı sıra edebiyatla yakından ilgileniyor, şiirler yazıyorum.

   En büyük hedefim Fen Lisesini birincilikle bitirerek üniversite sınavlarında iyi bir puan almak ve Hukuk Fakültesini kazanmak. Hayalimdeki meslek hakimlik. Bu hedef doğrultusunda verdiğim emekler sayesinde hakim olacağıma yürekten inanıyorum.

                                                                       -SON-

                                                      Otobiyografi Örneği 2

   İsmim Berkay. 1983 yılının güzel bir ilkbahar sabahında doğmuşum. Ben doğduğumda ailem yoksulluk içinde olduğu için, beni istedikleri gibi yetiştirememişler. Babam ben doğmadan birkaç ay önce askere gitmiş. dolayısıyla babalık vazifesi de anneme kalmış. Bağ bahçe işlerinin en yoğun olduğu dönemde doğduğum için annem beni de her defasında tarlaya götürür, kurduğu hamakta yatırırmış. Fırsat buldukça gelir emzirir, sonra işine dönermiş.

   Babam askerden döndükten sonra da ırgatlık işleri devam etmiş. Çoğu defa başka şehirlere pamuk toplamaya gider, çadırlarda yaşarmışız. 6 yaşına geldiğimde, babam memlekette kalıcı bir işe girdi. Böylece hem ırgatlık bitti hem de annemin bana ayıracağı zaman çoğaldı. 7 yaşındayken köyümdeki ilkokula başladım. Çok başarılı bir öğrenciydim. O vakitler, Anadolu Lisesi sınavlarına ilkokul 5. sınıftayken giriliyordu. Girdiğim bu sınavda başarılı olup Kahta Anadolu Lisesini kazandım. Burada gördüğüm hazırlık eğitiminde İngilizceyi öğrendim. Nihayet lise eğitimim de sona erdi ve zaten hayalim olan Türkçe Öğretmenliği bölümünü kazandım.

   Malatya İnönü Üniversitesinde üniversite eğitimimi de başarı ile tamamlayıp KPSS’den de başarılı olduktan sonra Elazığ’ın Sivrice ilçesine atandım. Görevime halen burada devam ediyorum ve mesleğimi çok seviyorum.

                                                                       -SON-

NOT: Arkadaşlar dikkat ederseniz 1. otobiyografi örneğinde, kişi hayatını biraz daha özetle sunmuş, biraz daha resmi olmuş. 2. otobiyografi örneğinde ise ayrıntıya biraz daha girilmiş, duygular metne katılmış. Dilerseniz daha ayrıntılı ve uzun bir otobiyografi de yazabilirsiniz. Ancak resmi durumlarda kısa otobiyografi örnekleri tercih edilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

30 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı