Televizyon Dizileri Üzerine Söyleşi

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                   TELEVİZYON DİZİLERİ KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYOR MU?

   İnanın, televizyon kanallarımızda yayınlanan dizilerin çoğu toplumumuzun kanayan yarası haline gelmiş durumda. Yahu, gelenek göreneklerimizi yansıtmayan, gençlerimizi olumsuz yönde etkileyip onlara gerçek dışı bir dünya yaratan dizi mi olur? Bakıyorsunuz, mafya babaları kol geziyor, kimin kimi vurduğu belli değil. Adam öldürmek, baskın yapmak, dayılanmak adeta bir meziyet gibi gösteriliyor.

   Sonra ne mi oluyor? Gencimiz eline tesbihi alıp, sırtına siyah bir pardesü de attı mı sokağa çıkıp dövecek adam arıyor. Cezaevine girmesi ile, adam yaralaması ile övünüp duruyor. Kendince cesur bir kahramanın rolüne bürünüyor. Sonra da dersin ki ülkemizde suç oranı neden artıyor. Gençlerimize, çocuklarımıza merhamet, vicdan aşılayacak filmler yerine, onları iyiden iyiye vicdansızlaştıran, duygularını sömüren, kalbini taşlaştıran filmler yayınlanıyor. Benim bildiğim, bizim milletimiz insancıldır, barışçıldır; ölümlerden yana, mafyacılıktan yana değildir. O zaman ne oluyor kardeşim, bizi yansıtsana, örf ve adetlerimizi dizilerinde işlesene.

   Gençlik dizilerine bakıyoruz yine durum içler acısı. Sanki bu ülkede masum Anadolu çocuğu hiç yaşamıyormuş gibi. Herkes sosyetik, her kız güzel veya her erkek yakışıklı. O güzelleri veya yakışıklıları gören gençlerimiz kolay beğenmiyor artık. Genç kızlarımız beyaz atlı prens hayali ile yaşamaya başlıyor. Dizi filmlerde gördükleri olağan dışı romantiklikleri kendi sevgililerinden veya eşlerinden bekliyorlar. Göremeyince de soğukluklar, kavga dövüşler başlıyor.

   Böyle bir durumdaki bir toplumun, varlığını uzun süre devam ettirebileceğini sanmıyorum. Resmi olarak var olmaya devam etse dahi, gerek toplumsal açıdan gerekse de psikolojik açıdan yıkılmaya mahkumdur. Televizyon kanallarını geziyorsunuz, izlenmeye değer bir tek program bulamıyorsunuz. Ya saçma sapan evlilik programları ya da bahsettiğimiz faydasız dizi filmler.


   Bu devran böyle gitmemeli, yetkililer bu işe artık bir el atmalı. Toplumumuzun kültür zenginliğini devam ettirmesi için bu şart.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.