Babalar Gününün Anlam ve Önemi Hakkında Yazı

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
SIĞINAK

   Babalar Günü dünya çapında kutlanan özel günlerden biridir. Tarihi ise bir Amerikan İç Savaşına dayanır. Amerikan İç Savaşı'nda gazi düşmüş bir adamın kızı olan Sonora Smart Dodd adalet duygusu iyice yerleşmiş biri olacak ki anneler gününün kutlandığı gibi babalar gününün de var olmasını ve kutlanmasını istemekte olan bir kızdı.  Dodd'un böyle ince bir isteğinin arkası elbette boş değildi çünkü gazi ve altı çocuk babası olan Dodd'un babası Dodd ve kardeşlerini yalnız başına büyütmüş ve onlara aynı zamanda bir anne de olmuştu. Dodd'un babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü olarak kutlanmasını diledi fakat çalışmaların aksamasından ötürü bu kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe kalmıştır. İlk kutlama haziranın 19'unda Washington'un Spokane şehrinde gerçekleştirilmiştir.

    Bir baba insanın hayatı boyunca en çok borçlu olduğu ve borcunu ödemesi pek de mümkün olmayan bir kişidir. Çünkü karşılıksız yaparlar babalar iyiliklerini bu yüzden değerlidir sevgileri. İnsan her korkusundan sakınıp babasına sığınmak ister yanı en güvenli kıyılarına yani sığınağına. İnsan yanında bulununca sevinç duyduğu ve sırtını ona yaslayabileceği kişiler ile gönülden muhabbet kurabilir, babalar insanın hayatında  bunu ilk önce tattıranlardır yani ona sığınan evladını dünyaya karşı koyarmış gibi korur bu yüzden çok güvenli hisseder kişi kendini babasının yanında. İnsanın çalacak hiçbir kapısı kalmasa bile, onu kabullenecek hiçbir insan kalmasa bile babasına gidebileceğini onu ancak tekrar babası koruyabileceğini bildiğinden babasına sevgisi çok farklıdır kişinin. Yani babası onun doğumundan itibaren kusurlarını örttüğünden insan da babasının bazen azarlamasını bazen bağırmasını görmezden gelir.


     Bu sebeplerden ötürüdür ki kişi Babalar Günü'nü tam tarihiyle kutlayamasa bile babasına ne kadar ihtiyacı olduğunu ve onun ne kadar özel olduğunu babasına hissettirmelidir.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.