Turgut Özakman Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği Kısaca

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
ÖZET
Hayatı Kısaca
Turgut Özakman 1 Eylül 1930, yılında Ankara’da doğmuştur. Türk yazarlarımızdan olan Turgut Özakman aynı zamanda bürokrat ve avukat kimliği ile de tanınmaktadır. Ankara Üniversitesinde Hukuk fakültesini bitirmiştir. Üniversiteyi bitirdikten sonra bir süre avukatlık yapmıştır. Daha sonrasında Almanya’ya giderek Köln üniversitesinde Tiyatro Bilimi Enstitüsüne devam etmiştir. Daha sonrasında Devlet Tiyatrosuna dramaturg olarak girmiştir. Türkiye’ye döndükten sonra TRT’de Merkez Program Daire Başkanlığı, genel müdür yardımcılığı ve devlet tiyatrolarında genel müdür başyardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 1983 ve 1987 yılları arasında genel müdürlük de yapmıştır. 1988 – 1994 yılları arasında ise Radyo Televizyon Yüksek Kurulunda üyelik ve başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Ayrıca uzun yıllar boyunca Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde kadrolu olarak öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Burada dramatik yazarlık dersleri vermiştir. Uzun yıllar boyunca verdiği üstün hizmetler nedeniyle de çeşitli üniversiteler tarafından ödüle layık görülmüştür.
===================================================================================================
UZUN
Eserleri
Roman: Romantika (2000), Çılgın Türkler (2012), Şu Çılgın Türkler (2005), Diriliş Çanakkale 1915 (2008), Korkma İnsancık Korkma (1994), 19 Mayıs 1919 Atatürk Yeniden Samsun’da (2002)
Araştırma – İnceleme: Dr. Rıza Nur Dosyası (1995)

Turgut Özakman Hayatı Uzun
Yıllar boyunca verdiği üstün hizmetler nedeniyle 28 Eylül 1998 yılında Anadolu Üniversitesi, 2006 yılında Ege Üniversitesi ve mezun olduğu ve uzun yıllar görev yaptığı Ankara Üniversitesi tarafından “fahri doktor” unvanı verilmiştir. Turgut Özakman hayatı boyunca birçok esere imza atmıştır. 2002 yılının Nisan ayında Eskişehir Belediye Başkanlığı tarafından açılan ikinci tiyatroya “Turgut Özakman Sahnesi” adı verilmiştir. 2006 yılında ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından Turgut Özakman’a üstün hizmet ödülü verilmiştir. Kurtuluş Savaşını anlattığı roman olan “Şu Çılgın Türkler” adlı eseri üzerinde 50 yılı aşkın süre çalışmıştır. Kurtuluş Savaşını romansı bir dille anlatmıştır. Bu belgesel roman Uğur Dündar’a göre cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı olmuştur. Ayrıca bu kitap haftalar boyunca çok satanlar liste Eylül sinde ilk sırada yer almıştır. Turgut Özakman 3 çocuğa ve 4 tane toruna sahiptir. Turgut Özakman 28 Eylül 2013 tarihinde tedavisi devam etmekte iken hastanede hayatını kaybetmiştir.

Turgut Özakman Edebi Kişiliği
Turgut Özakman hayatı boyunca birçok önemli esere imza atmıştır. Ancak Kurtuluş Savaşı dönemini anlattığı “Şu Çılgın Türkler” ve Çanakkale Savaşı dönemini anlattığı “Diriliş” romanları onun hayatı boyunca yazdığı en önemli eserlerdir. Ayrıca yazar için önemli olan bu kitaplar Türkiye Tarihi için de önemli bir yere sahiptir. Bu kitaplar yayımlandığı günden itibaren haftalar boyunca çok satanlar listesinde ilk sırada yer almıştır. Turgut Özakman eserlerinde toplum dışına sürülmüş kişilerin toplumla uyuşmazlığını veren yazarlarımızdandır. Ayrıca oyun yazarlığı da bulunmaktadır. “Duvarların Ötesinde” isimli oyununda toplumun suçlu insanlarını bir kenara itişini eleştirmiştir. Ayrıca bazı eserlerinde de yabancılaşmayı ve kuşaklar arasındaki kopuşu da ele almıştır. 

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.