Genel

Umut Konulu Deneme Yazısı

UMUDA KOŞMAK

    Herkesin yaşantısında birçok noktalarda beklentisi söz konusudur. Kişinin hayatın her alanında, her konumunda başkaları tarafından kendisinden bir beklenti olduğu gibi, kendisinin de bir başka nokta ve noktalarda beklentisi olmayan yok gibidir.
     Bir anne- baba çocuğundan, çocuk ise anne- babasından bir beklenti içerisindedir. Bir çiftçi tarlasından, esnaf ise çiftçiden bir şeyler bekler. Öğretmen öğrencisinden, öğrenci öğretmeninden, bir patron işçisinden, işçi patronundan, ev sahibi kiracısından, kiracı ev sahibinden bir beklenti içerisindedir. Bu böylece uzayıp gider. Hangi alan ve noktalara bakarsak bakalım, bunun böyle olduğunu görürüz.
     Bunun dışında olaya biraz daha yukarıdan bakabilir yelpazeyi genişletebilirsek, iş biraz daha da farklılaşır. Âlemlerin sahibi olan, insanı yoktan var edip tüm güzellik ve nimetlere gark eden, her şeyi onun hizmetine kısmaksızın bolca veren Yüce Allah’ında (c.c) kulundan, kulunda Yüce Allah’tan (c.c) bir beklentisi olduğu görülür.
     Bir gün Allah Resulü (s.a.s), Muaz b. Cebel’e hitaben; “ Muaz! Allah’ın kulları üzerindeki hakkı O’na ibadet etmeleri ve hiçbir şeyi O’na ortak koşmamalarıdır. Peki, bu görevlerini yerine getiren kulların Allah’ın üzerindeki haklarının ne olduğunu bilir misiniz?”
Muaz: “Allah ve Resulü daha iyi bilir” deyince, Hz. Peygamber (s.a.s): “ Onların Allah üzerindeki hakları, Allah’ın onlara azap etmemesidir”der.  (Buhari, Müslim)
   Hayatın her alanında beklenti içerisinde olanlara karşı olabildiğince hassasiyet gösterildiği halde, neden Allah’ın (c.c) kullarından beklediği kulluk ve itaatte bu kadar kayıtsız kalınabiliyor? Umursamazlık, tembellik, rehavet ve atalet ruhları niçin bu kadar sarıp, sarmalamış acaba? Yoksa Allah’a ihtiyaç mı hissetmiyoruz?
                                                                                                         Ramazan ASLAN 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı