Umut Konulu Deneme Yazısı

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
UMUDA KOŞMAK

    Herkesin yaşantısında birçok noktalarda beklentisi söz konusudur. Kişinin hayatın her alanında, her konumunda başkaları tarafından kendisinden bir beklenti olduğu gibi, kendisinin de bir başka nokta ve noktalarda beklentisi olmayan yok gibidir.

     Bir anne- baba çocuğundan, çocuk ise anne- babasından bir beklenti içerisindedir. Bir çiftçi tarlasından, esnaf ise çiftçiden bir şeyler bekler. Öğretmen öğrencisinden, öğrenci öğretmeninden, bir patron işçisinden, işçi patronundan, ev sahibi kiracısından, kiracı ev sahibinden bir beklenti içerisindedir. Bu böylece uzayıp gider. Hangi alan ve noktalara bakarsak bakalım, bunun böyle olduğunu görürüz.

     Bunun dışında olaya biraz daha yukarıdan bakabilir yelpazeyi genişletebilirsek, iş biraz daha da farklılaşır. Âlemlerin sahibi olan, insanı yoktan var edip tüm güzellik ve nimetlere gark eden, her şeyi onun hizmetine kısmaksızın bolca veren Yüce Allah’ında (c.c) kulundan, kulunda Yüce Allah’tan (c.c) bir beklentisi olduğu görülür.

     Bir gün Allah Resulü (s.a.s), Muaz b. Cebel’e hitaben; “ Muaz! Allah’ın kulları üzerindeki hakkı O’na ibadet etmeleri ve hiçbir şeyi O’na ortak koşmamalarıdır. Peki, bu görevlerini yerine getiren kulların Allah’ın üzerindeki haklarının ne olduğunu bilir misiniz?”
Muaz: “Allah ve Resulü daha iyi bilir” deyince, Hz. Peygamber (s.a.s): “ Onların Allah üzerindeki hakları, Allah’ın onlara azap etmemesidir”der.  (Buhari, Müslim)

   Hayatın her alanında beklenti içerisinde olanlara karşı olabildiğince hassasiyet gösterildiği halde, neden Allah’ın (c.c) kullarından beklediği kulluk ve itaatte bu kadar kayıtsız kalınabiliyor? Umursamazlık, tembellik, rehavet ve atalet ruhları niçin bu kadar sarıp, sarmalamış acaba? Yoksa Allah’a ihtiyaç mı hissetmiyoruz?

                                                                                                         Ramazan ASLAN 

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.