Genel

Mehmet Baydur Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
Mehmet Baydur 9 Ağustos 1951 senesinde Ankara’da Dünya’ya gelmiştir. Orta öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra uzun seneler boyunca Paris ve Londra’da yaşamıştır. 1974 senesinde İngiltere’ye girmiştir ve Londra Üniversitesi’nde sosyoloji eğitimi görürken eğitimini yarıda bırakıp ülkeye geri dönmüştür. Kısa öyküleri ile tanınan Mehmet Baydur’un kaleme almış olduğu ilkyazı 1979 senesinde “Yeni İnsan” dergisinde yayımlanmıştır.

1988 – 1992 seneleri arasında Madrid’de yer alan Uluslararası Akdeniz Tiyatro Enstitüsü kurucu üyeleri arasındaki yerini almıştır. 1992 senesinden itibaren Bonn Tiyatro Bienali’nin ülkemizdeki danışmanlık görevini üstlenmiştir. 1996 senesinde eşinin işlerinden ötürü Amerika’da bulunmuşlardır. Mehmet Baydur 24 Kasım 2001 senesinde ABD’de kanser tedavisi görmüş olduğu hastanede hayatını kaybetmiştir.
=========================================================================================
UZUN
Mehmet Baydur Eserleri
Öykü: Cumhuriyet Kızı(1990), Yangın Yerinde Orkideler(1991), Tensing(1993), .gözün Kahverengi Suyu Hikâyeler(1995), Kutu Kutu(1995), Uccello’nun Kuşları(2002), Lozan Gün Gece / Oyun Ölüm / Kuşluk Zamanı(2003), Sinema Yazıları Bütün Eserleri(2004), Mektuplaşmalar(2005), Sessiz Güvercinler Ülkesinde Cumhuriyet Yazıları(2006)
Mehmet Baydur Hayatı Uzun
9 Ağustos 1951 tarihinde Ankara’da Dünya’ya gelen Mehmet Baydur eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra Paris ve Londra’da yaşamıştır. Londra Üniversitesi’nde aldığı sosyoloji eğitimini yarıda bırakmıştır. İlk yazısı “Yeni İnsan” dergisinde yayımlandıktan sonra Milliyet Sanat, Kitaplık, Gösteri, Dünyamız gibi dergilerde yazıları ve öyküleri yayımlanmıştır. Eşi Sina Baydur Dışişleri Bakanlığında çalıştığından ötürü değişik ülkelerde görev almıştır. 1982 senesinde Afrika’ya gitmiştir. 1982 – 1986 seneleri arasında Afrika’da yer alan Kenya Toplu İletişim Okulu’nda sinematografi ve sinema tarihi derslerini vermiştir.

1982 senesinde Ankara’da bulunduğu sıralarda yazmış olduğu ilk oyunu Limon’u edebiyat çevrelerinden tanımış olduğu Adalet Ağaoğlu aracılığı ile Müşfik Kenter’e okutmuştur. Limon, 1984 senesinde Müşfik Kenter tarafından sahnelenmiştir. Hem yazar hem de yönetmenine ödül getiren bir oyun olmuştur.

1991 senesinde Kadın İstasyonu adını vermiş olduğu oyunu Fransızcaya çevrilmiştir. Marsilya’da yer alan Richard Martin yönetimindeki Toursky Tiyatrosu’nda oyunu sahnelenmiştir ve oyunu da kendisi yönetmiştir. 1992’den sonra Bonn Tiyatro Bienali’nin Türkiye’de danışmanlık görevini üstlenmiştir. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda sinema dersleri verdikten sonra Cumhuriyet Gazetesi’nde yazılar yazmıştır.

1982 senesinde yazmış olduğu “Limon”, “Cumhuriyet Kızı”, “Yangın Yerinde Orkideler”, “Kadın İstasyonu”, “Düdüklüde Kıymalı Bamya” ve “Yeşil Papağan Limited” oyunları çeşitli şehir tiyatrolarında ve devlet tiyatrolarında sergilenmiştir. 1996 senesinde eşinin işlerinden ötürü Amerika’da bulunmuştur.
Mehmet Baydur Edebi Kişiliği

23 tiyatro oyunu yazmış olan Mehmet Baydur’un bu oyunları Devlet Tiyatroları ve çeşitli şehir tiyatrolarında sergilenmiştir. Yazmış olduğu oyunlar çağdaş geleneksel Türk mizah anlayışının buruk ve alaycı tavrını sürdüren türden olmuştur. Oyunlarında şaka ile ciddiyetin arasında git gel yaşamıştır. Olan gerçeğin benzerini yansıtmaya çalışmamış sahneye özgü olan oyunsu bir gerçekçilik yakalamaya özen göstermiştir. Toplum tarafından benimsenmiş olan değerleri sorgulamış ve içi boşalmış olan doğruları, kalıp haline gelen kuralları yerinden oynatmaya çalışmıştır. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı