Ayşe Kulin Kimdir Hayatı Eserleri ve Edebi Kişiliği

ÖZET

Kısaca Hayatı

Ayşe Kulin 1941 yılında Boşnak asıllı bir baba ve Çerkez asıllı bir annenin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümü’nü bitirmiştir. Çeşitli gazete ve dergilerde editör olarak çalışmıştır. 1997 yılında yayınlanan Adı Aylin adlı biyografik romanı ile İstanbul İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçilmiştir. Ayşe Kulin yayınlanan on beş romanı ile Türkiye’de ve dünyada okunulan bir yazardır. Halen İstanbul’da yaşamaktadır.

Eserleri

Güneşe Dön Yüzünü, (öykü kitabı), 1984, Bir Tatlı Huzur, (biyografi), 1996, Adı: Aylin, (biyografik roman), 1997, Geniş Zamanlar , (öykü kitabı), 1998, Foto Sabah Resimleri, (öykü kitabı), 1998, Sevdalinka, (roman), 1999, Füreya, (biyografik roman), 2000, Güneşe Dön Yüzünü, (öykü kitabı), 2000, Köprü, (roman), 2001, Nefes Nefese, (roman), 2002, İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, (deneme), 2002, Babama, (oto biyografi), 2002, Kardelenler, (araştırma), 2004, Gece Sesleri, (roman), 2004, Bir Gün, (roman), 2005, Bir Varmış Bir Yokmuş, (Roman), 2007. 

UZUN
Ayşe Kulin Hayatı Uzun

Kaleme aldığı biyografik romanları ile çok okunan yazarlardan birisi olmuştur. Bu romanları Kulin’e pek çok ödül kazandırmıştır. Uzun yıllar televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı sanat yönetmeni ve senarist olarak görev yapmıştır.

İlk kitabı, öykülerden oluşan Güneşe Dön Yüzünü 1984 yılında yayınlanmıştır. Bu kitaptaki Gülizar adlı öyküyü, Kırık Bebek adıyla senaryolaştırmıştır. 1986 yılında Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazanmıştır. Aynı yıl sahne yapımcılığı ve sanat yönetmenliğini üstlendiği Ayaşlı ve Kiracıları adlı dizideki çalışmasıyla Tiyatro Yazarları Derneği’nin En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazanmıştır. 1996 yılında Münir Nureddin Selçuk’un yaşam öyküsünü anlattığı Bir Tatlı Huzur adlı kitabı yayınlanmıştır. Aynı yıl, Foto Sabah Resimleri adlı öyküsü Haldun Taner Öykü Ödülü’nü bir yıl sonra da aynı kitabı Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazanmıştır.

1997 yılında yayınlanan Aylin Devrimel’in hayatını anlattığı Adı Aylin Kitabı ile İstanbul İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçilmiştir. Bu kitap, Kulin’in tanınmasında büyük rol oynamıştır. 1998 yılında çıkarttığı Geniş Zamanlar adlı öykü kitabı, 199 yılında yine İletişim Fakültesi tarafından yılın romanı seçilmiştir. Köprü isimli romanı Türkiye’nin doğu illerindeki sorunları ele almıştır ve bu kitap Star TV’de aynı isimle yayınlanmıştır. Yine Geniş Zamanlar adlı öykü kitabı 2007 yılında Star TV’de aynı adla dizi olarak yayınlanmıştır.

Edebi Kişiliği

Akıcı ve yalın bir üslubu vardır ve bu konuda övgü almıştır. Kitaplarından birçoğu senaryolaştırılmıştır. Pek çok biyografik romanı bulunmaktadır. Romanları ona fazlasıyla ün ve ödül getirmiştir. Günümüz sorunlarını, savaş yıllarını dramatize ve romantik bir dille okuyucusuna aktarmıştır. Gerçek hayattan kesitleri, en çarpıcı noktalarıyla kaleme almıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında diplomatların, yüzlerce Yahudi’yi soykırımdan kurtarmasını kaleme aldığı kitabıyla bütün dikkatleri üstüne toplamış ve kullandığı romantik dil okuyucularını etkilemiştir.

İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *